Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIKTA TEHLİKE GEÇMEDİ

FINDIKTA TEHLİKE GEÇMEDİ
19 Mart 2020 - 1:56

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, kar yağışına rağmen şu ana kadar ayaz yapmadığı için fındığın donmadığını ancak don zararının görülmemesi için önümüzdeki iki üç günün daha kritik olduğunu açıkladı.
17 Mart itibariyle kıyıda karla karışık yağmur görüldüğünü belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurlu Başkanı Arslan Soydan, “Bu yağış 250 rakamın üzerinde kar olarak görüldü. Şu anda 250 rakımın üzerindeki her yerde fındık bahçelerinde kar var. Bu yağışın ayaz yapmadığı için şu anda fındık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadı. Ancak önümüzdeki iki üç gün önemli. Bu iki üç gün içinde de sıcaklık sıfırın altına inmezse fındık bu yağışı zarar görmeden atlatacak. Dileriz de böyle olur” dedi

Ayaz olursa dumanlama yapın

Özelikle gece saatlerinin daha kritik önem taşıdığını aktaran Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurlu Başkanı Soydan, “Üreticilerimiz gelişmeleri takip etsinler. Sıcaklığın düşmesi, ayaz yapması halinde fındık bahçelerinde dumanlama yapabilirler. Bunu cihazların yanı sıra saman, ot, lastik yakarak da yapabilirler. Faydası oluyor. Tabu bunu yapabilecek üretici var yapamayacak üretici var. Dilerim ki üretici bu süreci zarar görmeden atlatır çünkü bu sene gerçekten bahçelerine önem verdiler.” diye konuştu.

Bildirimde bulunun

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurlu Başkanı Soydan, her türlü olumsuzluk durumunda üreticilerin durumu kendilerine bildirebileceğini, gereken çalışmanın yapılacağını sözlerine ekledi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-