Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Fındıkta aflatoksin uyarısı

Fındıkta aflatoksin uyarısı
20 Ağustos 2020 - 23:49

Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Nagihan Bayhan, fındıkta aflatoksin uyarısında bulunarak, “Üreticilerimiz fındığını güneşli ortamda kurutmalıdır. İyi kurutulmayan fındıkta ‘aflatoksin’ denilen madde ortaya çıkar. Bu da fındığın yapısını bozar” dedi.

Ordu’nun en önemli geçim kaynağını oluşturan fındıkta üreticilerin hasat süreci sürüyor. Üreticiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyatı memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, uzmanlar ise hastalık oluşmaması için fındığı yeterince kurutup bu şekilde depolayıp, ardından pazara sunulması önerisinde bulunuyor.


Altınordu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Nagihan Bayhan, bölgede son bir haftadır havaların yağışlı gittiğini belirterek, bu nedenle birçok üreticinin şu anda fındığını istenilen şekilde kurutamadığını ifade etti. Bu durumun fındıkta aflatoksine neden olabileceğine dikkati çeken Bayhan, “Fındık üreticilerimiz fındıklarını iyi bir şekilde kurutmuyorlar. Üreticilerimiz fındığını güneşli ortamda kurutmalıdır. İyi kurutulmayan fındıkta aflatoksin denilen madde ortaya çıkar. Bu da fındığın yapısını bozar. Küf, nem, rutubet gibi zararlıların ortaya çıkmasına neden olur. Bütün bu etkenler fındıkta kalite dediğimiz randıman düşüşünü beraberinde getirir. Randımanı düşünce de fındığın fiyatı aşağıya düşmektedir. Böyle olunca da üreticilerimiz fındıktan hak ettiği değeri alamamaktadır” dedi.

‘SELE KARŞI ÖNLEM ALINMALI’

Bölgede son dönemlerde yağmurlu havanın etkili olduğunu kaydeden Bayhan, “Sel sularına karşı depolarda önemli eksiklikler var. Karadeniz Bölgesi çok daha fazla yağış olan bir bölgedir. Bu nedenle sele karşı mahsulümüzü daha iyi korumalıyız. Mutlaka yerden yüksek olacak bir şekilde fındıkları depolamalıyız. Aynı zamanda nem almayan gölge bir ortamda saklanmalıdır” diye konuştu.

‘FINDIĞINIZI İYİ KURUTUN’

Üreticilere fındıklarını iyi kurutmaları çağrısında da bulunan Bayhan, “Üreticilerimiz bu dönemde fındığın iyi güneşlenmesine dikkat etmelidir. Yağmur yağdığı zaman üzerini örtmelidir. Yağmur anlık olarak geçiyor zaten, yağmur bittiğinde üzerini tekrar açarak havalandırmalıdır. Jüt çuvallarda saklanmalıdır” şeklinde konuştu.

‘ÜRÜNÜMÜZE SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Fındık üreticisi Yüksel Öztürk ise, “Fındığı kuruturken yağmur suyu almamasına, altını nemli olmamasına dikkat ediyoruz. Yağmur yağdığında üstünü örtüyoruz. Daha sonra yeniden üstünü açıp, karıştırarak kurutmaya devam ediyoruz. Zaten çotanaktaki dört fındıktan biri yanık. Bu sene fiyat da iyi olduğu için fındığa daha iyi bakmamız gerekiyor” ifadelerinde bulundu. 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-