Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Fındık Üreticilerine Barikat

Fındık Üreticilerine Barikat
11 Nisan 2019 - 13:21

 

TMO tarafından düzenlenen “Fındık Çalıştay’ına” katılmak isteyen Tüm Köy Sen yöneticilerinin engellenmesine tepki gösterildi.

           Fındık ihracatçıları, ziraat odaları, tüccarlar, bürokratlar ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılacağı çalıştay yapılacağını duyduklarında katılım için girişimlerde bulunduğunu belirten Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “İhracatçıların, masa başı bürokratların ve tarım politikalarını ihracatçıların çıkarına belirleyen Tarım Bakanı Pakdemirli’nin olduğu toplantılardan emeği ve ürününün hakkını isteyen üretici lehine kararlar çıkmaz.” dedi.

Engellemeyle karşılaştık

           Gelişmeler hakkında bilgi veren Sağra, “Toplantıya katılmak için telefonla ve yüz yüze görüşmeler yaptım. Toplantının olacağı yere yönetim kurulu üyelerimizle gittiğimizde kapıda polisler tarafından karşılandık, girişimiz engellendi. Aldıkları talimat Tüm Köy Sen’in içeri girmesini engellemekmiş. Bu yetmedi, motorize trafik ekibi gelerek aracımızın kontrolü yapmak istedi. Tepki gösterdik. Toplantıya üreticinin katılımını engellemenin nedeni, üretici aleyhine politikalarının teşhirinin yapılmasından korkmalarıdır..” dedi.

TMO üretici kuruluşu değil

           Sağra, TMO’nun fındık satışına başlamasının üretici lehine olmadığını belirterek, “TMO’nun fındık satış politikası ihracatçı ve tüccarları da böldü. Bir grup ihracatçı TMO’nun depolarına göz dikmiş. Bu politikalarla TMO üreticinin çıkarına olmaktan uzaklaşarak, ihracatçıya depoluk görevi yapmaya başladı.” dedi.

Fındıkta çözüm kolay

           “Fındıkta üreticilerin çıkarına bir politika eli ansırlı, bahçesinde çalışan üreticilerin görüşü alınarak oluşturulur. Üreticinin olmadığını bir toplantıda üreticinin çıkarına kararların alınmasını beklemek hayalcilik olur.” Diyen Sağra, “Bizler sendika olarak üreticilerle birlikte hazırladığımız “Fındıkta çözüm yolları” raporumuzu Meclis’te grubu bulanan partilere verdik, kamuoyuyla paylaştık. Fındıkta kısa ve uzun süreli çözümler tartışılmalı. Yıllık toplantılar oyalamaya yönelik oluyor. Yani göreceğiz bu çalıştaydan üreticilere ekmek çıkmaz.” dedi.

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-