Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIK SEFERÎ OLDU

FINDIK SEFERÎ OLDU
10 Eylül 2019 - 13:15

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, sezon öncesi yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ve bu nedenle üreticinin mağdur edildiğini ifade etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Adıgüzel şunları kaydetti:

“Daha önce uyardığımız üzere TMO alım ofisi sayısını arttırmadığından üretici yollara düştü. Biz sezon başında TMO’dan 3 şey istedik:

1.           Kayıtsız koşulsuz gelen bütün fındığı al

2.           Üretim yapılan her ilçeye alım ofisi kur

3.           En azından bir bölümünü peşin ödeme yap

Bunları yapmadığı için fındık serbest piyasaya yönlendi ve fiyatlar geçen yılın altına indi.

İkizce ve Çaybaşı ilçelerimizin fındığı TMO tarafından Akkuş ilçesinde alınıyor. Yani fındık 300 metre rakımdan 1300 metre rakıma 52 km mesafe katediyor. Bu üreticiye fazladan 800 TL nakliye parasına yol açıyor. Üstelik fındığınızın kabul görmeme ve geri dönme riski de cabası. Bunun gibi birçok ilçede üretici yollara düşürülmüş, fındık seferî olmuştur.

Alım ofislerinin sayısının arttırılmasına alternatif olarak Fiskobirlik’in de devreye sokulabileceğini önermiştik. Nihayet bu konuda bir karar geldi

Fiskobirlik Genel Müdürü Lütfü Bayraktar ile görüşerek alım yapılacak Fiskobirlik ofislerinin TMO’nun alım yapmadığı yerlere konuşlandırılarak sahayı daha iyi bir şekilde örtmek için bir çalışma yapmasını istedik. Anlayışla karşılandı ve ilk olarak Çaybaşı ilçemize İkizce, Çaybaşı ve Akkuş’un fındık üretilen aşağı kesimlerinin fındığını almak üzere bir ofis kurulması kararı alındı. Bu işbirliği için kendisine teşekkür ediyorum. Aynı anlayışı Gürgentepe, Kabadüz, Çamaş gibi ilçeler için de bekliyoruz. Örneğin Gölköy’de TMO zaten alım yapıyor. Dolayısıyla Gölköy’deki Fiskobirlik alım noktası Gürgentepe’de konuşlandırılabilir. Benzer şekilde Kabadüz, Ulubey, Çamaş gibi ilçelerde alım yapılabilir. Böylece alım ofislerinin sayısının arttırılması tekrar fındık fiyatını olumlu yönde etkileyecektir.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-