Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Fındık Piyasasında Son Durum

Fındık Piyasasında Son Durum
16 Eylül 2019 - 3:07

Ünye’de fındık piyasası ve fiyatlarıyla ilgili son durumu Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu değerlendirdi.

Fındık fiyatlarının faturalı 15 lira olduğunu ve 14 lira 70 kuruştan ele para geçtiğini belirten Arzanoğlu, randımanlarda da düşüş yaşandığını ifade etti.

Yaptığı konuşmada sezonun şuanda çok hareketli geçmediğini ve daha çok TMO’ya fındık gittiğini söyleden Arzanoğlu; “Şuanda fındık fiyatlarımız faturalı 15 lira ve 14 lira 70 kuruştan para ele geçiyor. Vatandaşların TMO’ya yoğun bir şekilde gitmesinden dolayı hafta başında fındık fiyatı 14 liralara kadar düşmüştü. Bizlerin ve ihracatçı arkadaşların da ihtiyaçları var. Şuanda fındık biraz biraz toparlanmaya başladı. Tahminimce fındık fiyatı 15-16 lira civarı olursa TMO’ya çok fazla fındığın gitmeyeceğini düşünüyorum. Sezonumuz çok hareketli geçmiyor, ağırlıklı olarak TMO’ya fındık gidiyor. İlk başlarda fındık randımanlarımız çok iyiydi fakat daha sonra çürükten dolayı randımanlarda düşüş yaşandı.

Fındıkta Her An Her Şey Olabilir

TMO’nun olaya girmesi gayet güzel bir durumdur. Devlet ben fındığı 16,5 liradan alıyorum dedi. Fındıkta her an her şey olabilir ve bu fiyat daha da artabilir. Bazı vatandaşlar bizlere devlet 16,5 lira dedi, siz neden 14,5 liralardan fındık alıyorsunuz diyor. Bu serbest ekonomidir. Tabiki bende vatandaşların eline 20 liradan para geçsin isterim. Burada serbest piyasanın oluşturduğu fiyattan alım satım yapılıyor. İhracatçının ihtiyacı olduğu zaman fiyatları yükseltiyor, mal ihtiyacından fazla giderse de fiyatlar düşüyor. İlerleyen zamanlarda fındığın durumunun daha iyi olacağını düşünüyom. Biraz sabretmek ve beklemek gerekmektedir.”diye konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-