Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIK FİYATI YÜKSELİYOR

FINDIK FİYATI YÜKSELİYOR
18 Eylül 2020 - 23:38

Haftaya 21 lira seviyelerinden işlem görerek başlayan fındık fiyatları, tırmanışa geçti. TMO’nun 22 liradan alımını yaptığı fındık, serbest piyasada 23 liraya kadar çıktı. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının önümüzdeki günlerde daha da yükseleceği beklentisinde olduklarını açıkladı.

FINDIKTA ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMEYE BAŞLADI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ağustos ayında 22 liradan alımı yapılan fındık fiyatlarının, TMO fiyatlarının altında kalması üreticileri tedirgin etmişti. Bu hafta başında 21 lira seviyelerinden işlem gören fındığın Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 23 liradan alınacağı duyurulmuştu. Bu açıklamanın ardından serbest piyasada da bazı tüccarlar tabelalarına fındık fiyatını 23 lira olarak yazmaya başladı.  Fındık fiyatının serbest piyasada TMO’nun üstüne çıkması da üreticilerin yüzünü güldürdü.

FİYATLARDA TIRMANIŞIN DEVAM EDECEĞİ BEKLENİYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatındaki tırmanışın devam edeceği beklentisi içerisinde olduklarını söyledi. Fiyatın artacağı umuduyla üreticilerin pazara fındık indirmediğini belirten Soydan, “Üreticilerimiz kafalarında 25 ile 30 lira arasında bir fındık fiyatı belirledi. Bu nedenle beklentilerini karşılayacak fiyat piyasada oluşmadan fındığını satmak istemiyor. Bu da arz-talep dengesini etkiliyor. Biz bu nedenle fındık fiyatların daha da artacağını düşünüyoruz” dedi. 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-