Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIK FİYATI ÇOK İYİ OLACAK

FINDIK FİYATI ÇOK İYİ OLACAK
31 Mayıs 2020 - 0:01

TÜİK tarafından açıklanan tahmini 600 bin tonluk Türkiye fındık rekoltesini değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, yeni sezonun TMO’nun bugün fındık sattığı 25 lira seviyesinde başlamasını ön gördüklerini söyledi.    

TÜİK tarafından 2020 tahmini rekoltesinin 600 bin ton açıklanmasını değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, “ TÜİK’in açıkladığı rakamı şu anda 600 bin ton olarak gördük.  Tarım Bakanlığı bünyesinde tüm illerde rekolte çalışmaları haziran ayının sonlarına doğru tekrar yapılacak. Bu rekolte çalışmalarında tüm paydaşların temsilcileri il komisyonlarında olacak. Önemli bir çalışma olacak. O zaman esas rekolteyi yakalamak daha çok mümkün olacak. Çünkü çotanakların büyüdüğü şu anda bazı fındıklarda yeni doğumlar da oldu. Haziran sonuna kadar fındıkta bazı afetlerde olabilir.” dedi.   

İYİ BİR FİYAT OLACAK

Kendilerinin de fındığın az olacağı yönünde üreticilerden bilgi aldıklarını aktaran Soydan, “Bu sene fındıkta üreticilerden de aldığımız bilgiler doğrultusunda bazı üreticilerimiz geçen seneki fındığın olmadığını söylüyorlar. Bazıları ise normal fındık var diyorlar. Tabi bu bir tahmindir. Bu süreçte fındık rekoltesi ne olursa olsun biz her zaman şunu söylüyoruz üretici fındığına bu sene bakımını yapıyor. Kalite yönünden de inşallah iyi olacak. Ama devletin burada muhakkak 2019 yılında olduğu gibi hasat öncesi alım kararı alması lazım. Ve fiyatı açıklanması lazım. Yani hem serbest piyasa hem Toprak Mahsulleri Ofisi fındığın fiyatını hasadından önce fiyatını açıklamalı. Bizim isteğimiz, taleplerimiz bu yönde. İnşallah böyle olacak. Bu şartlarda fındık fiyatlarının çok çok iyi olacağının görüyoruz. Şu an da öngörümüz bu şekilde.” diye konuştu.   

YENİ SEZON BEKLENTİMİZ 25 LİRA

Şu anda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 24 liraya fındık sattığını hatırlatan Soydan, “ 25 lira seviyelerinde serbest piyasa var. Şu anda böyle bir piyasa oluştu. Bu fiyatlar yani 20 liranın üzerinde seyreden fiyatlar üreticiyi memnun eder. Bu sene için de tahminlerimiz 20 liranın üzerinde olacağı yönünde. Birçok üreticimizin fındığını 20 liranın üzerinde satacağını tahmin edebiliriz. Bu şekilde sezonu çok iyi görüyoruz. Yeni sezonun bugünkü fiyatlardan başlamasını ön görüyoruz. Yani TMO’nun satış yaptığı fiyatlardan.  Beklentimiz bu yönde. Böyle de olması lazım. Çünkü sonuçta hem TMO bu fiyatlara fındık sattı hem de serbest piyasa bu fiyatlara fındık aldı.” şeklinde konuştu.  

KORONA FINDIĞA İLGİYİ ARTIRDI

Korona virüsün fındığa olan ilgiyi artırdığını kaydeden Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özelliklede dünyada korona virüs dolayısıyla hatta koronavirüsün en salgın olduğu ülkelerde bile fındık talepleri yükseldi. Bu da olumlu bir şey. Çünkü hem sağlık yönünden hem gıda açısından fındığın tarım ürünleri içinde önemli bir yeri var. Bunu da tabi ki en başta üretici olmak üzere bütün sektör değerlendirecektir. Önce üreticimiz kazanırsa zaten herkes kazanacak. Onun için biz bu süreci üretici, sektör ülkemiz olarak fındığın yüzde 70, 75’ini ürettiğimiz için ülke olarak en iyi şekilde değerlendirilmesi lazım. Fındıkta bu sezon umutluyuz.”

DİĞER ÜLKELER SÜRECİ YÖNETEMEDİ

Diğer ülkelerin fındık rekoltesi hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadıklarını belirten Soydan, “Ancak şunun bilgilerini zaman zaman duyuyoruz. Koronavirüs dolayısıyla Türkiye’de tarımda önemli bir süreç oldu. Tarıma önem verildi. Bizim talebimiz de bu yöndeydi. Tarımın sürdürülebilirliğinin sağlanması yönünde önemli kararlar alındı. Bu da bölgemizde fındık ürünü açısından önemli. Bu arada önemli ölçüde bahçeye dönüş oldu, toprağa dönüş oldu. Bu süreçte üretici fındığın hem ilaçlamasında hem gübrelemesinde bakımını önemli ölçüde yerine getirdi. Ancak diğer ülkelerin bu süreci iyi değerlendiremediğini görüyoruz. O açıdan şu anda dünyayı besleyecek olan Türk fındığıdır.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-