Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Fındık Fiyatı 24 lira Olsa Neye Yarar ?

Fındık Fiyatı 24 lira Olsa Neye Yarar ?
31 Ekim 2018 - 0:20

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık ile ilgili yaptığı açıklamada, TMO tarafından fındığın kilosunun 14 TL’den almaya başlayacağının müjdesini vermişti.

Biz de konu hakkın da sokak röportajı gerçekleştirdik.  

Yaptığımız sokak röportajındafiyatın geç geldiğini söyleyen vatandaşlar;

Devletin bu ayda verdiği fiyat bizim için bir anlam ifade etmiyor ki biz fındığı zarara sattık. Fiyatı Ağustos da verecekti ki biz vatandaşlar için bir anlam ifade etsin.  Ağustos ayında tek bir vekilimiz sahip çıktı başka sahip çıkan olmadı.

Diğerleri nasıl gelecek daha bu memlekete? Bizden nasıl oy isteyecekler?

8-10 yıldır iktidara oy veriyorum ama ben gittim tüccara 11 TL den 1 ton fındık verdim. Bize yazık değil mi? Ben 2 tane öğrenci okutuyorum ama fındık 1 öğrencinin masrafına ancak yetiyor.”

“Çiftçi fındığını 12 TL den vermeden önce bu 14 TL fiyatı neredeydi?

Fındık Fiyatı Şuan 14 lira Değil 24 lira Olsa Neye Yarar ? Temmuz ayın da fındığa zam yapılsaydı vatandaşlar işçisini ona göre tutardı. Fındığı sel almış gitmiş birçok afet olmuş, benimde 400 kilo fındığım afette gitti ancak ben kimseden yardım destek alamadım. Tanıdığım bir insan 1200 kilo fındık yapmış, bir dünya borcu var, 12 lira dan fındığı satmış .Bugün sende 14 TL fiyat belirliyorsun.  Bu saatten sonra sen ancak oy için fiyat belirliyorsun.  Bu fiyatı Ağustos da niye vermedin?

Af yüzünden ittifak bozuldu

Bahçeli ile ittifak kurdun. Bahçeli bir af istedi diye Bahçeliyi ittifaktan attın. Sayın Tayyip Erdoğan sen ceza evinde yatmadın mı? Yatmadıysan yatmadım de sadece orada Alaaddin Çakıçı ile Abdullah Öçalan yatmıyor orada birçok insan yatıyor.”

 

Şuan halkın elinde fındık kalmadı

Bence fiyat güzel ama geç verilen bir karar oldu.Herkes işçi çalıştırdı ve işçiye fındığı satıp parasını vermek zorunda kaldı. Tuzu kuru olanlar parayı götürdü .14 TL iyi para kötü bir para değil ama çok geç gelen bir karar oldu.

Bu fiyat Tüccara Yaradı

Fındık hemen toplanıp satılan bir şey olduğu için, tüccarlar fındığı deposunda sakladı ve kar ettiler halk ise yine mağdur bir durumda. Fiyat gayet güzel ancak bizde fındık üretimi yapan insanız ama bu 10 lira fiyat işimizi görmüyor yani zarar ettiriyor.Fındığı depolayan ve şuan fındığı olanlar kar etti. Garibanın elinde yine bir şey kalmadı. Ben buradan Sayın Millet Vekilimiz Cemal Enginyurt’a çok teşekkür ediyorum. Halkın yanında olduğu için Ordulunun ve Karadenizlinin herkesin hakkını savunduğu için halk Cemal Enginyurt’a minnettardır. ”

İnşallah 2019’da da Bu fiyattan Alım Olur

“Bizim açımızdan iyi oldu önce den 10-12 TL den veriyorduk şimdi ise 14 ve 14,5 TL oldu. Bu şartlara göre gelecek seneye de almasını istiyoruz. Tahminim bu taban fiyatı olmuş oldu. İnşallah fiyat 14-15 TL nin aşağıya düşmez. Bunun içinde Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Fiyatın geç gelmesi fakir fukara için iyi olmadı çünkü insanlar fındıklarını sattılar. Biz yine de memnunuz inşallah 2019 yılının fındığını iyi bir fiyattan veririz diye düşünüyorum.”

Devletimiz fakirine ve mağdur insanlara bakmaklı

“Devletimizden Allah razı olsun. Bir yandan savaştayız bir yandan da mahsulümüze 14 TL verdikleri için de çok memnunum ama bu sene mahsulümüz olmadı inşallah bu fiyatı gelecek yaza da uygularlarsa halkımız daha çok memnun kalacaktır. Ne kadar savaştaysak ne kadar sıkıntı içindeysek de ekonomimiz hiç sarsmamaktadır. Devletimiz fakirine ve mağdur insanlara bakmaktadır. Biz vatandaşlar daha böyle hükümet bulamayız böyle bir gidişat ve böyle bir çalışma bulamayız. ” diye konuştular.

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-