Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

fındık çiftçisine önemli uyarı

fındık çiftçisine önemli uyarı
19 Kasım 2019 - 23:58

Fındık hasadının ardından yeni sezon hazırlıkları için bahçe bakımı ve budama çalışmalarına başlanılması yönünde Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çiftçiler uyarıldı.

Yapılan açıklamada;

Bakım ve budamada, güneş ışığından yararlanmayla birlikte ocak ve dal bakımından en iyi havalandırma düzeyinin sağlanması gerekmektedir. Ocaklarda budama yaparken öncelikle hastalıklı, daha sonra yaşlı ve son olarak güneşlenmeyi engelleyen dallar kesilerek çıkartılmalıdır. Ocağın içinde dal bırakılmayarak, ocak içi boşaltılmalıdır. Dallar kesilirken dipten kesime dikkat edilmeli ve kesilen yüzeyde su tutmaması için hafif bir eğim ile kesilmelidir.

Kesilen dalların yerine bırakılan ikame dalların bağımsız köklerden oluşması ve ocağın dış kısmında olması gerektiği unutulmamalıdır. Budama atıkları bahçede bırakılmamalı, hastalık ve zararlılara karşı bir an önce mutlaka bahçeden uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir. Sık dikim yapılmış bahçelerde ve dal sayısının fazla olduğu ocaklarda istenilen düzeyde verim almanın imkansız olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sık dikimden ve ocaktaki fazla dal sayısından kaçınılmalıdır. Bir ocaktaki dal sayısının altıyı geçmemesine özen gösterilmelidir.

Doğru budama ile; düzgün ve kuvvetli taç oluşumu, dallarda daha uzun verim çağı, ışık ve hava alımı, karanfillerdeki tozlanma oranında artışlar, hasatta ve zararlılarla mücadelede kolaylıklar, gübreden yararlanma oranında artışlar sağlanacaktır. Tarım vazgeçilmezimiz Fındık geleceğimiz”dendi

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-