Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIK ÇİFTÇİSİNE BAŞKAN AKÇA’DAN ALTIN ÖĞÜTLER

FINDIK ÇİFTÇİSİNE BAŞKAN AKÇA’DAN ALTIN ÖĞÜTLER
14 Ağustos 2019 - 1:43

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça fındık sezonunun başlamasıyla birlikte üreticiye uyarılarda bulundu.

Akça, ‘’çok kıymetli fındık üreticilerim bir sezon boyunca vermiş olduğunuz emeklerin karşılığını almak için hasatla beraber sezonun sonuna yaklaşıyorsunuz.

Emeğinizin karşılığını en iyi şekilde almak için siz fındık üreticileri olarak üzerinize düşen kendi uhdenizde olan küçük ama çok önemli kurallara ve uygulamalara dikkatinizi çekmek istiyorum.

1)FINDIĞINIZI KABUKLU OLARAK HARMANDA İYİCE KURUTUNUZ.

2)FINDIĞINIZI PATOZA VERDİKTEN SONRA MÜMKÜNSE BEZ ÖRTÜ ÜZERİNDE KURUTUNUZ.

3)FINDIK ÇEÇ HALİNDE KURURKEN İÇERİSİNDEKİ TEKLEMEYİ,KORUĞU,ÇÜRÜĞÜ,KIRIK FINDIĞI VE YABANCI MADDELERİ (taş toprak gibi) İYİCE SEÇİNİZ.ÇÜNKÜ TMO’ya FINDIK VERİRKEN MADURİYET YAŞAMAYASINIZ.

4)EVET EN ÖNEMLİ HUSUSLARIN BAŞINDA FINDIĞINIZI İHTİYACINIZDAN FAZLASINI PAZARA İNDİRMEYİNİZ. İNDİRMEYİNİZKİ SERBEST PİYASADA ARAZ-TALEP DENGESİ ÜRETİCİ LEHİNE OLUŞSUN VE FINDIĞINIZIN DEĞERİ YÜKSELSİN.

5)YAPILMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ HUSUSLARIN EN DEĞERLİ OLANI DA FINDIĞINIZI EMANETE BIRAKMAYIN.

Çünkü emanete bırakılan her kilo fındık cebinizden kaybolacak olan emeğinizin karşılığıdır.Her ortamda mücadele ettiğimiz tekelci firmanında kazancına kazanç katacak onların fındığımız üzerinde oynayacakları kirli oyunları daha güçlü olarak yapabilmelerine fırsat verecek bir sonuç doğuracaktır.

Son söz olarak fındığımıza önce üreticiler olarak biz sahip çıkacağız,emeğimizi ve alın terimizi biz çaldırmayacağız’’dedi.

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-