Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIK 35 TL OLMALI

FINDIK 35 TL OLMALI
27 Kasım 2020 - 1:13

Fatsa’da fındık ihracatı yapan Yaylak Fındık fabrikası sahibi Çağatay Yaylak,  “Dolardaki kur farkından dolayı fındığın yaklaşık 35 lira civarında satılması gerekiyor.  Şu anda 22 buçuk-23 liraya kadar fındık fiyatlarının düşürülmesi demek manipülasyonun eseri olabilir.” dedi.

Manipülasyon Şüphesi Güçleniyor…

Fındık fiyatlarında son zamanlarda yaşanan  düşüş üreticiyi de, tüccarı da kara kara düşündürüyor. Karadeniz  bölgesinin en çok katma değer kazanan ürünlerinden olan fındıkta, yaşanan fiyat bilmecesi fındık piyasasını endişeye sevk etti. Serbest piyasada sezon içerisinde fındığın kilosu 25-26  liraya kadar yükselirken bu günlerde  22 buçuk, 23 liradan satılan fındık fiyatlarının gevşek seyretmesi  manipülasyondan kaynaklandığı belirtiliyor.

FINDIK FİYATI 35 TL OLMALIYDI

Fatsa’da fındık ihracatı yapan Yaylak Fındık fabrikası sahibi Çağatay Yaylak,  “Şu anda fındık piyasası çok gevşek, talep yok, depolar dolu. Fındık fiyatlarının yükselişe geçeceğini düşünen üretici de haklı olarak elindeki fındığı satmıyor. Şuanda dolardaki kur farkından dolayı yaklaşık 35 lira civarında satılması gerekiyor.  Şu anda 22 buçuk-23 liraya kadar fındık fiyatlarının düşürülmesi demek manipülasyonun eseri olabilir. Devletin işin içinde olması fındığımıza her zaman değer katacaktır ” dedi.

FINDIK PARA ETMEZSE KARADENİZ GÖÇER

Çağatay Yaylak; “Bölgenin tek geçim kaynağı fındıktır. Tabi fındıkta istenilen fiyatı bulamayınca vatandaşlarımız farklı illere veya yurt dışına çalışmaya gidiyorlar. Fındık ülkemiz için milli bir üründür. TMO’nun fındık alım fiyatını üreticinin her zaman lehine tutmalıdır.  Fındık bölgemizin olmazsa olmasıdır. 8 milyon üreticinin geçim kaynağıdır fındık. Geçici çözümler yerine her zaman kalıcı çözümler sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-