Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIK 25 TL ALTINA DÜŞMEZ

FINDIK 25 TL ALTINA DÜŞMEZ
12 Ağustos 2020 - 9:06

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, açıklanan fındık fiyatının üreticiyi mağdur etmeyeceğini ve üreticilerin zorunda kalmadıkça fındıklarını ellerinde tutmaları gerektiğin yaptığı açıklamada belirtti.

İşte Başkan Bekir Çanakçı’nın Yaptığı Açıklama:

Birinci sınıf Giresun fındığı için 22 lira 50 kuruş, diğer fındıklar için 22 lira taban fiyat belirlendi. Fındık fiyatlarının açıklanması ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındığı alma garantisi vermesi, olumlu bir girişim olarak algılanmıştır.

Bu demek oluyor ki üretici mağdur edilmeyecektir. Zaten şu andafındık, 24 – 25 liraya alıcı bulmakta. Bu da fındığın 24-25 liranın altına düşmeyeceğini gösteriyor. Üreticilerden isteklerimiz ihtiyaç hasıl olmayacaksa, aciliyet yoksa fındıklarını ellerinde tutsunlar. Yıl sonuna doğru fındığın taban fiyatının 30 liraya kadar çıkacağı tahmin edilmektedir. Çünkü dünyanın en kaliteli fındıkları ülkemizde yetişmekte. Piyasada abartıldığı gibi rekolte fazla değil. Üreticiler, fındıkları ellerinden mümkün mertebe çıkarmasınlar. Uluslararası firmalar ve yerli toptancılar, abartılı haberler yayınlatıp piyasayı düşürmek istemekteler. Onlara hiç intiba edilmemeli. Üreticilerimiz bu yıl emeklerinin karşılığını inşallah almış olacak. Tüm çiftçilerimize taban fiyatın hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın fiyatları erken açıklamasından dolayı çiftçiler adına teşekkür ederim. Bu durum, fındık üreticileri tarafından olumlu karşılandı.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-