Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIĞIN FİYATI TÜRKİYE’DE BELİRLENİYOR

FINDIĞIN FİYATI TÜRKİYE’DE BELİRLENİYOR
22 Ağustos 2020 - 0:24

LÜTFİ BAYRAKTAR ÇAY TV DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

ÇAY TV’de İbrahim Eksilmez’in hazırlayıp sunduğu 25. Saat programına katılan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Tarımın önemine dikkat çeken Bayraktar, pandemi döneminde tarım faaliyetlerinin ve üretimin öneminin daha iyi  anlaşıldığını dile getirdi. İhracat noktasında fındığın sadece hammadde olarak değil, nihai mamul olarak da üretim ve ihracatının desteklenmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, ‘’Devletin artık teşvik ve desteklerini nihai mamul üretimi ve ihracatı noktasında artırması gerekmektedir.’’ dedi.

ÜRETİCİYE SAĞLANAN DESTEK AMACINA ULAŞMIYOR

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar açıklamasında, fındık üreticilerinin desteklenmesi noktasında, Devletin elinden gelen çabayı gösterdiğine inandığını, ancak bu desteklerin araziye yansımadığını ifade etti. Devlet desteklerini yeterli gördüğünü belirten Bayraktar, ‘’lakin yardımların hedefine ulaşmasında yöntemsel sıkıntılar var. Bu sıkıntıların verimlilik ve sürekliliği olumsuz etkilediğini düşünüyorum’’ dedi.  Tüm yıl boyunca bahçesine hizmet eden üretici ile yılda 10 gün bahçesine uğrayan üreticinin aldığı destek miktarlarının aynı olduğunu dile getiren Bayraktar, bunun doğru olmadığını, verimliliği ve sürekliliği artırmaya yönelik çalışmalarını sürdüren üreticilere teşvik edici yardımların artırılması gerektiğini dile getirdi. Teşvik noktasında artık arazisine hizmet eden üretici ile hizmet etmeyen üreticinin ayrılması gerektiğini söyleyen Bayraktar ‘’bu yöntem artık değiştirilmelidir.’’ dedi.

REKOLTE AÇIKLAMASI

Rekolte ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Lütfi Bayraktar, eskiden her kurumun kendi rekolte çalışmasını yaptığını, ancak 3 yıl önce Tarım Bakanlığı tarafından rekoltenin tek bir merkezden yapılması konusunda bir karar alındığını belirtti. Başkan Bayraktar, Bakanlık tarafından rekolte tespit çalışmaları kapsamında fındıkla alakalı tüm aktörlerin bir araya gelerek bir komisyon oluşturulduğunu ve rekoltenin bu çalışmalar sonucunda tek merkezden açıklandığını dile getirdi. Fındığın fiyatının belirlenmesinde rekoltenin tek başına bir etken olmadığını dile getiren Bayraktar, fiyat istikrarı için piyasanın stabil, üreticilerin de bilinçli olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Bayraktar, fiyatın sadece rekolte odaklı konuşulmasına devam edildiği sürece fındık fiyatının belirlenmesinde piyasanın belli odakların elinde oyuncak olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

FINDIĞIN FİYATI TÜRKİYE’DE BELİRLENİYOR

Fındık fiyatlarının belirlenmesinde yurtdışında herhangi bir yapı ve borsanın bulunmadığına değinen Bayraktar, Türkiye’de oluşan fiyatın dünya fiyatı olduğunu dile getirdi. Bayraktar açıklamasında, ‘’fındığın fiyatlandırılmasındaki temel sorun, fiyatın belirlenmesinde etkili olması gereken aktörlerin yetirince etkili olamamasıdır’’ dedi. Yurtdışı kaynaklı bir firmanın fındığın fiyatlandırılmasında etkili olmasının ana sebebinin fındığı nihai ürün haline getirip markalaşma noktasında dünyada etkili bir konumda yer alması olduğunu belirten Bayraktar, devletin bundan sonraki süreçte markalaşmayı desteklemesi gerektiğinin ifade etti. Dünyadaki fındık piyasasının artık Türkiye tarafından belirlenmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, ‘’Devlet tarafından bir an önce fındık fiyatındaki istikrar sağlanmalı, stok kontrolü de Devlet eliyle ya da Fiskobirlik tarafından yapılmalıdır.’’ dedi. Fındık piyasasında oluşan tekelin artık yıkılması gerektiğini dile getiren Bayraktar, ‘’Devletimiz tüm organları ile bu noktada çalışmalarını hızlandırmalıdır’’ dedi. Nihai mamul üretimi ve markalaşma noktasında Fiskobirlik’in doğru adres olduğuna değinen Başkan Bayraktar, bu nedenle Fiskobirlik’in, hem üreticiler hem devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

ALIM ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Son olarak yaptığı açıklamada Başkan Bayraktar, ‘’50 kooperatifimizle tüm faaliyet bölgelerinde alım çalışmalarını sürdürüyoruz, üreticilerimizin ürün bedellerinin ödenmesi noktasında hiçbir sıkıntı yok. İster peşin ister emanet usulü ödemeler üreticimizin dilediği şekilde yapılıyor. Fiyatlarımız piyasa fiyatının  25 ila 50 kuruş üzerinde. Ayrıca üreticimizin harmanına kadar gidip çuvallanmış olan fındıklarını kendi araç ve ekiplerimizle gidip alıyoruz. Üreticilerimizden de bunun için hiçbir ücret talep etmiyoruz.’’ Dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-