Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ESNAFIN YÜZÜ FINDIK SEZONU SONRASINDA DA GÜLMEDİ

ESNAFIN YÜZÜ FINDIK SEZONU SONRASINDA DA GÜLMEDİ
23 Eylül 2020 - 12:43

Pandemi sürecinde ağır darbe alan Ünye esnafı fındık sezonu sonrasında umduğunu bulamadı.

Yaptığımız röportaj da dertlerini anlatan esnaf vatandaşlara seslenerek koronavirüse karşı tedbirli olabilmeleri için çağırıda bulundu.  

Gazetemizde yaptığımız röportajda esnaflar şunları ifade etti;

“Pandemi süreci esnafı olumlu etkilemedi. Çünkü herkes öncelikle sağlığına önem vermeye başladı. Dolayısıyla alışveriş geri plana düştü. Baktığınız zaman olması gereken de bu fakat biz esnaflar olarak zor durumda kalıyoruz. Fındık sonrasında da hareketlilik başlamadı. Okulların ne olacağı belli değil. Ayrıca eskiden fındık satıldığı zaman insanlar alışverişe yöneliyordu. Şimdi ise insanlar direk kuyumcuya gidiyor. Artık insanlar parasını ya altına ya dolara yatırıyor. Kısacası bu süreç bizi olumsuz etkiledi.”

“Pandemi süresinde özelikle Mart Nisan aylarında düşüşlerimiz oldu. Ağustos ayında durumumuz düşüşte değildi ancak bu aylarda düşüşteyiz. İnsanlar korkudan dışarı çıkıp alışveriş yapmıyordu. Korkmaları da normaldir çünkü dünya da bir salgın var. Bu salgın da bütün esnaf arkadaşlarımız etkiliyor. Fındıktan sonra istediğimiz hareketlilik oluşmadı. Bize gelen istihbaratlar fındığın çarşıya düşmediği doğrultusunda. Herkes fındığın fiyatı yükselecek diye satmadığı için istediğimiz düzeye ye gelemedik, geçen seneye oranla çok düşüşlerdeyiz. Okulların geç açılması ve ya uzaktan eğitim olması bizleri çok etkiledi. Normalde benim bu ayda size bile verecek zamanım yoktu. Raflarımız şuanda olduğu gibi duruyor. Sağlık olsun geç olsun ama güç olmasın. Sadece beni değil piyasa da bütün okul forması satan arkadaşlarımız etkilendi. Her şeyden önce sağlık, lütfen tedbirsiz ve maskesiz dışarı çıkmayalım.”

“Pandemi süreci tüm esnaflarımızı iş olarak etkiledi. Geçen seneye oranla bakarsak yaz sezonunda biz düğün fotoğrafçısı olarak olumsuz etkiledi. Fındık sonrası hareketlilik şuanlık belli değil. Okullar açıldığı için ufak bir hareketlilik var. Köyde bulunan vatandaşlar Ünye’ye indi. Düğünlere yasak getirilmesi bence uygunsuz oldu. Gerek piyasada ki gerekse büyükşehirlerde eğlence mekanlarına yasak getirilmedi. Bizler de sosyal medyadan görmekteyiz. Eğlence mekanlarının yasaklanmaması ve düğünlerin yasaklanması çok saçma bir davranıştır.”

“İçinde bulunduğumuz pandemi sürece bütün kesimi olduğu gibi bizi de olumsuz etkiledi. Eğitim-öğretim sezonunun tam anlamı ile açılmamasından dolayı epey etkilendik. Ufaktan bir hareketlilik var, o da sadece birinci sınıflar açıldığı için. Bu sıkıntılı bir süreç. Fındık sezonu sonrasında da bir kıpırdama olmadı.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-