Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Erdoğan fındık fiyatını açıkladı

Erdoğan fındık fiyatını açıkladı
26 Temmuz 2019 - 12:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, levant kaliteli kabuklu fiyat 16,5 liradır. Desteklerle birlikte kilogram fiyatları 19 – 18,5 liraya geliyor. TMO Kurban Bayramı’nın hemen sonrasında alıma geçecek.

TMO FINDIK ALIMI YAPIYOR…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında fındıkla ilgili konuştu. Erdoğan, “Biz 18 yıldır üreticilerimizi yalnız bırakmadık. Bu sene rekolte yaklaşık 700 bin ton. Bu durum karşısında TMO’ya hasat dönemi başlamadan fındık alımı yapması için talimat verdim. Fındık pazarında üretici aleyhine oluşacak fiyat belirsizliklerini ortadan kaldırmak istiyoruz. Burada taban fiyatlarını açıklıyorum. Yüzde 50 randıman esasına göre Giresun Kalite kabuklu fındık 17 lira, levant kalite 16.5 lira. Üreticimize hayırlı olsun. kurban bayramının hemen ardından TMO alım yapacak”

Türk fındığı kalite açısından Giresun ve Levant olmak üzere ikiye ayrılır.

Giresun Kalite:Giresun’da yetiştirilen tombul fındıklar ile ona benzer özelliği taşıyan Trabzon’un Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı ve Akçaabat ilçelerinde yetiştirilen tombul fındıklardır. Dünyadaki fındık çeşitleri içinde en yüksek oranda zar atan, en üstün özellikli fındıktır.

Levant Kalite: Giresun kalite fındığın üretim bölgesi dışındaki bölgelerde üretilen tüm fındıkların ortak isimdir. Levant Akçakoca, Levant Ordu, Levant Trabzon ve Levant Samsun olarak isimlendirilen bu fındıklar, Giresun kalite fındıklardan daha az yağ içerir. Buna rağmen diğer ülkelerdeki fındıklardan daha yüksek yağ oranına sahip olup, tat bakımından da üstün niteliktedir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-