Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“ENGELLİ BİREYLER, HAYATIN HER ALANINA AKTİF KATILIM İÇİN DESTEKLENECEK”

“ENGELLİ BİREYLER, HAYATIN HER ALANINA AKTİF KATILIM İÇİN DESTEKLENECEK”
12 Şubat 2021 - 14:01

Engelli bireylerin yürütülen faaliyetlere gönüllü katılımını sağlayarak yardım süreçlerinde aktif görev almasını hedeflediğini belirten Kızılay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde “Engelsiz Kulüp” projesini başlatarak engelli bireylerin, hayatın her alanına eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarını sağlayacak. Türk Kızılay Sosyal Hizmetler Direktörlüğü ile koordineli olarak yürütülecek olan “Engelsiz Kulüp” projesi, Kızılay’ın Türkiye genelinde bulunan tüm şubelerinde hayata geçirilecek. Şubelerde kurulacak olan Engelsiz Kulüplerin başkanları ile üyeleri ve gönüllüleri de engelli bireylerden oluşturularak engelli bireylerin şubelere üye veya gönüllü olmaları için çalışmalar yürüteceğini vurguladı.

“STK’LARLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDECEĞİZ”

Kızılay, Engelsiz Kulüp üyeleri, Barınma ve Rehabilitasyon Merkezlerinde kalan vatandaşlara, engelli bireylere ve ailelerine Kızılaycılık eğitimlerinin verilmesini sağlamakla birlikte afetzedeler, yaşlılar, hasta ve hasta yakınları, cezaevinde kalanlar ile yetim ve öksüzler gibi dezavantajlı gruplara yönelik psikososyal destek verilmesini sağlayarak STK’larla işbirliği içerisinde hareket edecek. Sevgi bohçası dağıtımı, hasta bakıcılığı ve yaşlı ziyaretleri gibi faaliyetler de planlayacak olan Kızılay, il ve ilçelerde ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerindeki okullara engellilik çerçevesinde bilinçlendirme ve farkındalık eğitimleri düzenleyeceğini duyurdu.

“PROJENİN ÇALIŞMA ALANI GENİŞ BİR YELPAZEDE YÜRÜTÜLECEK”

“Engelsiz Kulüp” projesiyle çeşitli faaliyetlerin altına imza atmaya hazırlanan Türk Kızılay; sosyal yardım ve destek faaliyetleri, kan bağışı etkinlikleri, psikososyal destek çalışmaları, engellilere karşı damgalamayla mücadele faaliyetleri, afete hazırlık ve bilinçlendirme çalışmaları, yeşil çevre etkinlikleri, sokak hayvanlarına yönelik faaliyetler ile israfın önlenmesine yönelik çalışmalar başta olmak üzere projeyi geniş bir alanda yürütecek. Çeşitli eğitimler üzerine de faaliyet gösterecek olan Kızılay; sağlıklı yaşam, ilk yardım, Kızılaycılık, temel afet bilinci, gönüllülük, çocuk koruma, ev kazalarından korunma ve bulaşıcı hastalıklardan korunma gibi eğitimler düzenleyerek dezavantajlı grupların hayatın her alanına aktif katılımını sağlayacaklarını belirtti.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-