Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ENGELLERİ DEĞİL BAŞARILARI DİKKAT ÇEKTİ

ENGELLERİ DEĞİL BAŞARILARI DİKKAT ÇEKTİ
04 Aralık 2020 - 2:36

Ünyeli engelli vatandaşlarımız, sadece spor yapmıyorlar adeta başarıdan başarıya da koşuyorlar…

Bu başarı hikâyelerini Ünye Bedensel Engelli Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya gazetemize özel yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

“Biz 2010 yılında kurulan kulübümüz tamamen kâğıt üzerinde kalmıştı, 2014 yılında ben devre aldım kulübü bu zamana kadar da ben başkanlığını yürütüyorum.

Toplum da kaldığımız çok sıkıntı da kaldığımız çok sorun var ama öncelikle engelsiz olmayan kişilerin engel olmaları en büyük sıkıntılar içeresinde. En önemlisi de sokak da ki engelli kardeşlerimize insanların acıyarak bakmasıdır.

Biz ailelerden şunları istiyoruz, engelli bir çocuğunuz olduğunda bizim olduğumuz merkezlere yönlendirmeleri, engelli çocuklarını evde para makinesi olarak görmemeliler. Ben bu engelli camiasında 30 yıldır varım, çok şeylerle karşılaştım. Ünye’de yaptığımız çalışmalarla biz %80 ve %70 aştık diye düşünüyorum. Aileler çekinmesin, onlara eğitim ve spor anlamında destek olsunlar.

Ünye Bedensel Engelli Spor Kulübü 2015 yılında faul olarak 7 branş da hizmet etmeye başladı. İçeresinde basketbol, okçuluk, masa tenisi ve bilek güreşi her alanda yer almaya başladık.

STK’ların hiçbir finansal geliri yok. Biz tamamen toplum yararına, gönüllülüğe esas yönetim kurulu ve ben tamamen kendimiz finans ederek buralara geldik. Bizlerin diğer STK’lardan ayrı kalan bir yönümüz var. Biz Türkiye’de tek proje kulübüyüz. Engelli gençlerimiz buradan sesleniyorum. Gelsinler, buluşsunlar kulüp demek spor demektir. Onların hayata bakış açısını değiştirecektir. Burada ki engelli arkadaşlarımız sağlam bireylerle spor yapıyorlar, kesinlikle kafalarında ki engelli düşüncesi kalkmış oluyor.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-