Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

DÜNYA FINDIK TALEP ETTİ

DÜNYA FINDIK TALEP ETTİ
14 Mayıs 2020 - 2:42

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan 7 ihracatçı birliği ile 2020 yılı Ocak-Nisan döneminde fındık ihracatının öne çıktığını açıkladı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan 7 ihracatçı birliği ile 2020 yılı Ocak-Nisan döneminde 2 milyar 500 milyon doların üzerinde ihracat yaparak, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, yaklaşık yüzde 2 oranında artış yakaladı. İstanbul İhracatçıları, koronavirüs salgınına rağmen ihracat artışını sürdürdü. İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Ocak-Nisan döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, ihracatını yüzde 2 oranında arttırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 2 milyar 500 milyon doların üzerinde ihracat yaptı.
 

FINDIK İHRACATI ÖNE ÇIKTI


Yapılan açıklamaya göre İİB, bu dönemde, değer bazında en fazla ihracatı 180 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla 141 milyon dolar ile Almanya, 122 milyon dolar ile Norveç, 117.5 milyon dolar ile İtalya ve 107 milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta Almanya’ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; Norveç’e gemi ve yat, İtalya’ya fındık ve mamulleri, gemi ve yat; ABD’ye ise hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı.
İİB, ocak-nisan döneminde ülke gruplarında değer bazda en fazla 698 milyon dolar ile Avrupa Birliği ülkelerine, 550 milyon dolar ile Ortadoğu ülkelerine ve 257 milyon dolar ile Afrika ülkelerine ihracat gerçekleştirdi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-