Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

DSİ Tarafından Afet Bölgesindeki Irmak ve Derelerin Islahı Yapılıyor

DSİ Tarafından Afet Bölgesindeki Irmak ve Derelerin Islahı Yapılıyor
31 Ağustos 2018 - 10:06
08-09-10 Ağustos 2018 tarihlerinde, Ordu İli batısında etkili olan şiddetli yağışlar sonucu taşkınlar oluşmuştu. Bu taşkınlarda en büyük hasar, Ünye, Fatsa ve Çaybaşı ilçelerinde yaşanmıştı. Ünye ilçemizin doğu çıkışında bulunan Cevizdere Irmağı vadisi en fazla yağışın etkili olduğu havza olmuştu.
Etkili yağışın başladığı andan itibaren taşkın tehdidi bulunan alanlara DSİ tarafından iş makinası sevki yaparak hazır beklemişti. DSİ tarafından afet bölgesindeki ırmak ve derelerin ıslahı için yapılan çalışmalar şöyle özetlenmiştir:
Ünye Cevizdere Irmağı:
08.08.2018’de gece yarısı başlayan yağışlar sonucu saat 14.00’da Cevizdere Irmağı’nında su seviyesi maksimuma ulaşmış olup karayolu köprüsünden; taşkın sonrası arazi ölçümlerinden alınan değerlerle manning formülüyle yapılan hesaplamalarla763.32 m³/s taşkın debisinin geçtiği, bunun da215 yıllık frekans debisine karşılık geldiği tespit edilmiştir. Aynı saatlerde köprü trafiğe kapatılmış, 14.30 civarında da karayolu köprüsü yıkılmıştır. Cevizdere Irmağı üzerinde membaya doğru mahallelere ulaşımı sağlayan 3 köprü daha yıkılmıştır. Denizden 5 km. içerde bulunan Ünye Belediyesi’ne ait Binicilik Tesisleri sular altında kalmıştır. Taşkın sahasına idaremizce 3 adet dozer sevk edilerek çalışmalara başlanmıştır. Bölgeye 2 adet Ekskavatör (Beko), 7 adet kamyon görevlendirmesi daha yapılmış olup idari imkanlarla sedde tanzimi çalışmalarına başlanılmıştır.
Ünye Tabakhane Deresi:
Taşkın sırasında Ünye ilçe merkezinden geçmekte olan Tabakhane Deresi’ndeki köprülerin taşkınla gelen ağaçlarla tıkanma ihtimaline karşı 1 adet Ekskavatör (Beko) ve 2 adet kamyon sevk edilmiştir. Yağışların devam ettiği 2 gün boyunca bu makinalar hazır bekletilmiştir. Yağışların kesilmesi ve su seviyesinin düşmesiyle birlikte Tabakhane deresinin memba yönünde, taşkınla gelen rüsubatın temizlenmesi amacıyla makinalı çalışma başlatılmıştır.
Ünye Yeşilkent Selviler Deresi:
Cevizdere Irmağı’nın 20 km membaında yer alan ve Yeşilkent Mahallesi’nden Cevizdere’ye mansaplanan Selviler Deresi’nin; Kurumumuzca 2009 yılında 196,25 m boyda taşkın kontrol duvarı yapılarak (Y= 352 325 ; X= 4 541 801) ıslah edilen kesiti; membaında yer alan taşocağı atıklarının dere yatağına akarak sürüklenmesi sonucu tamamen dolmuştur. Bölgeye 1 adet ekskavatör ve kamyon gönderilerek yatak temizliği çalışmalarına başlanmıştır.
Fatsa Organize Sanayi Bölgesi:
Yamaç sularının ve organize sanayi çevresindeki kuru  derelerin taşmasıyla Organize Sanayi Bölgesini akşam saatlerinde su basmıştır.   Aynı akşam bölgeye 1 adet Ekskavatör (Beko) sevk edilerek arazi sularının derive edilmesi amacıyla kuşaklama kanalı açılmıştır. Halen kanal   genişletme çalışmaları devam etmektedir.
Çaybaşı İlçesi Kurudere:
Kurudure’nin taşması sonucu Çaybaşı- İkizce yolu üzerindeki Kurudere köprüsü yıkılmış ve yol trafiğe kapanmıştır. Bölgeye 1 adet Ekskavatör (Beko) ve 2 adet kamyon sevk edilerek yıkılan köprünün olduğu kısımda ulaşımı sağlamak amacıyla çalışmalara başlanmıştır.
Perşembe İlçesi Medreseönü Deresi:
Medreseönü mahallesi içinden geçmekte olan Kalındeğirmen Deresinin taşmasıyla dere boyunca devam eden grup yolu trafiğe kapanmıştır. Taşkın anında 1 adet Ekskavatör (Beko) ve 1 adet Kamyon gönderilerek dere üzerinde tıkanmış menfezler açılmış su seviyesinin düşmesi sonrasında da taşkınla gelen rüsubat temizlenerek taşınmıştır.
İkizce İlçesi Akçay Deresi:
Aşırı yağışların başlamasıyla Akçay deresi üzerinde fındık işçilerinin konakladığı alanda 1 adet dozer hazır bekletilmiştir. Suların düşmesiyle beraber söz konusu kısımda bozulan seddelerin yeniden tanzimi için makinalı çalışma başlatılmıştır.
Bu çalışmalar yanında münferit olarak 1 adet Ekskavatör (Beko)  ile taşkın bölgesinde muhtelif noktalarda küçük derelerde tıkanan çok sayıda menfeze müdahale edilmiştir. Bu çalışmalar sırasında DSİ 75.Şube Müdürlüğü’nde görevli İdareci,  Mühendis, Tekniker, Operatör,  Şöfor  v.b. 30 personel ile DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nden de 20 personel etkin olarak görev yapmıştır.
<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-