Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

DR. ALİ COŞKUN “ORDU’DA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMEMELİ”

DR. ALİ COŞKUN “ORDU’DA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMEMELİ”
27 Şubat 2021 - 13:01

Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun, yapılan testlerde Karadeniz Bölgesinde Ordu’nun vaka sayısının yüksek çıkmasını ve alınan kararların tedbirli alınması konusunda uyarıda bulundu.

Vaka sayısının yüksek olması nedeniyle yüz yüze eğitiminin Ordu için ertelenmesinin iyi olacağını belirten Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun yaptığı açıklamada şu sözleri ifade etti;

“Yapılan test sayıları da bilinmeli, okulların yüz yüze eğitime geçmesi Ordu için iki kere düşünülmelidir. Corona virüs vakalarında en çok artış olan ve en riskli il Maalesef güzel şehriniz Ordu. Eğer bu durum 3-5 gün daha devam ederse ordu ilimiz kesinlikle normalleşme sürecine en son katılan il olacaktır. Yani belki durum 2022’ye sarkacaktır, bu durumda zaten zor durumdaki esnafımız daha da çok etkilenecektir. O nedenle Ordu ilinde yaşayan tüm vatandaşların , bunu bir seferberlik gibi görmesi, ilimizdeki esnaflarımızın nefes alabilmesi için kurallara daha çok uyması gerekmektedir. Aksi takdirde Ordu ilinde gelecek günler daha sıkıntılı olacak.

Bir önemli nokta da , vaka sayısında ve bulaş sayısında Türkiye’nin en riskli ili olan Ordu’da okulların açılarak yüz yüze eğitimin getireceği ilave risk. Bu konuda Ordu iline özel bir erteleme kararı alınabilir. Eğitimin geri kalmasını hiçbirimiz istemeyiz ama zaten zirve yapmış olan vaka sayılarına, okul çocuklarımızın yüz yüze temasla birbirine oradan da ailelerine bulaştıracakları yeni ilave vakalar, durumumuzu daha da sıkıntılı hale getirebilir. O nedenle bilim kuruluna büyük iş düşüyor, bir an evvel illerin Özgür olarak riske göre davranabilmeleri için bir algoritma yani adım adım ayrıntılı yol haritası belirlemeleri lazım. Ona göre bu durumda iller de tek başına riske göre daha hızlı kararlar alabilirler.

Bakanlığımızın bu sayıları 100 bin nüfustaki vaka sayısı olarak vermesi çok yerinde bir açıklama ama eksik. Her ildeki 100 000 nüfusa göre yapılan test sayısını da vermesi lazım. Söz Gelimi ordu ili, Hakkari’den daha çok test yapmışsa elbette daha fazla vaka yakalayacaktır. Bunu objektif olarak değerlendirebilmemiz için 100 bin nüfusa göre il il yapılan test sayılarını da Bakanlığımız veri olarak sunmalı. Çünkü bizim Ordu Tabip Odası olarak tam kapanma istediğimiz 7 Aralık 2020’de vakalar artık haf safhadaydı , yoğun bakımlar doluydu, hastanelerde ek servisler açılmıştı, başka illere yoğun bakım sevkleri artmıştı yani tablo çok kötüydü ama ona rağmen Ordu Türkiye’de birinci değildi, orta sıralardaydı. Şimdi birinci, ama yataklar %70 dolu. Bunda bir çelişki var. O nedenle her ilde yapılan test sayıları da mutlaka verilmeli. Ancak o şekilde daha sağlıklı karar verilir. Bu durumda ya 7 aralıktaki durumda da ordu birinciydi giderek vakalar arttı, ya da diğer illerden daha fazla sayıda daha çok test yaptığımız için oran bizde yüksek çıkıyor. Bu sayılar da açıklanmalı.

Bir önemli nokta da bu pozitif vakalarda çocuk grubunda ne kadar artış var ? Bunu da bilebilirsek daha iyi gelecek projeksiyonu yapabiliriz.

Son olarak , her ne olursa olsun tüm ordu ilindeki vatandaşlarımız, öncelikle kendi üstlerine düşen görevleri yerine getirmeliler yani kurallara azami ölçüde uymalılar, bu konuda il Valiliğimiz başkanlığındaki il hıfzısıhha kurulunun aldığı kararlara uymak çok önemli.

Son günlerde Denetim ve kontrolleri daha daha hissedebilir olduğumuz da bir gerçek ve eminim bu artan sayıların düşmesinde ciddi rol oynayacaktır.

Tam kapanma için bilim kurulundan da tavsiye kararı alıp uygulama yapılabilir ama buna il hıfzısıhha kurulu , Ordu için, her yönünü düşünerek karar vermelidir.

Her ne olursa olsun bu süre içinde çift maske olmadan dışarı çıkmamalılar, eş dost, köy, komşu ziyaretleri kesinlikle bitmeli artık.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-