Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

DR.ALİ COŞKUN ”KURALLARA UYALIM,CORONADAN KURTULALIM”

DR.ALİ COŞKUN ”KURALLARA UYALIM,CORONADAN KURTULALIM”
31 Mart 2020 - 17:09

Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi doktorlarından Klinik Biyokimya Uzmanı Dr.Ali Coşkun, dünyada yaygınlaysan ve herkesin korkulu rüyası olan koronavirüs hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Dr.Ali Coşkun sosyal medya hesabından yayınladığı videoda şu açıklamayı yaptı;

 “Corona virüs ile ilgili arkadaşlarımızı zaman zaman sosyal medyadan bilgilendiriyoruz. Corona virüs ülkemizde ortaya çıktığından beri hatta çıkmadan öncede devletimizin ve sağlık bakanlığımızın üstün gayretleri ile önlemler alınmış ve şuanda da kontrol altında gidiyor.

Benim kendi düşüncem bu şekilde.

Zaman zamanda sağlık bakanlığımızın ve ilgili organların uyarıları vatandaşlarımız tarafından yerine getirildiği taktirde bu virüsün ülkemizde çok büyük bir sıkıntıya yol açmayacağını düşünüyorum. Bununla beraber evde kalma süresinin uzatılması, vatandaşlarımızın evden çıkmaması bu uyarılara çok önem vermesini istiyorum.

Eğer evde kalınırsa evde kalan vatandaşlarımız belki virüs ile hiç karşılaşmayacaklar.

Virüsünde kendi ömrü ve döngüsünü tamamlama süresi vardır. Bu süre bittiğinde bütün bulaşıcılık ve hastalık amirleri ortadan kalkacak ve virüs daha kimseye bulaşacak halde olmayacak.

Bu durumdan sonra evde kalan vatandaşlarımızın dışarıda olmaları bu hastalığın tamamen yenilmiş olduğuna işarettir. Bu nedenle daha fazla bulaştırıcılığın olmaması için mümkünse bütün vatandaşlarımızın evde kalması lazım. Dışarı çıkanlar ise tıpkı evdekiler gibi hijyen kurallarına dikkat etmeleri lazım. Kesinlikle ellerini ağızlarına, yüzlerine getirmemeleri ve maske kullanmaları lazım.

Aynı şekilde sabunu hiç bırakmamaları gerekiyor. Günde 8-10 defa ellerimizi yıkamamız lazım. Eğer dışarıdan geliyor isek hele ki riskli bir yerden geliyorsak mutlaka direk duş almamız lazım.

Bunlara riayet edersek ben inanıyorum ki dışarıdan taşıyıcılık bir virüs gelmeyecektir. Örneğin; kapıyı açarken kapı koluna dokunuyoruz farkında değiliz ama hiçbir yere dokunmadan eve girip direk duş alırsak burada bulaşma riskini ortadan kaldırmış oluyoruz. Biz sağlıkçılar olarak gerekli önlemleri hem devletimizin verdiği katkılar ile hem de kendimiz fikir üreterek gerekli önlemleri alıyoruz. Mümkün olduğu kadar kendimizi korumaya çalışıyoruz.

Özellikle maskeler ile siperlikler ile kendimizi korumaya çalışıyoruz. Ben bu virüsün yenilgiye uğrayacağına inanıyorum. Hatta şöyle söyleyeyim vatandaşlarımız geçen haftanın sonuna kadar evde kalmayı ciddiye almamıştı bu nedenle ciddi bir virüs artışı oranı vardı. Fakat cumadan, cumartesiden beri daha çok test yapıldığı halde vaka sayısı 1600’lere düştü. Bu demek oluyor ki vaka sayısı azalacak.

Vatandaşlarımız insanımız evde kalırsa sağlık bakanlığımız ve hekimlerimizin verdiği direktiflere, görüşlere, önerilere uyarlarsa ben inanıyorum ki virüsün önümüzdeki haftalarda bulaştırıcılığını yitirecek ve vaka sayısı çok daha azalacaktır.

El birliği ile bu hastalığın üstesinden geleceğiz. Ben tüm topluluğumuza, vatandaşlarımıza sağlıklı mutlu huzurlu günler diliyorum.” Dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-