Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

DR. ALİ COŞKUN “AŞI DA OLSA REHAVETE KAPILMAYIN!” UYARASINDA BULUNDU

DR. ALİ COŞKUN “AŞI DA OLSA REHAVETE KAPILMAYIN!” UYARASINDA BULUNDU
29 Aralık 2020 - 18:15

Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun, covıd-19 aşısının Türkiye’ye gelmesinin ardından vatandaşların rehavete kapılmamalarını ve tedbirleri elden bırakmamaları konusunda uyardı.

Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun açıklamasında;

“Aşı da olsa Rehavete kapılmayın! Böylesine ölümcül bir pandemi de aşının ülkemizde de kullanılacak olması çok sevindirici. Fakat şu unutulmasın: Daha 3 hafta önce vakaların pik yapıp Türkiye haritamızdaki en kırmızı renkler arasına giren Ordu ilimiz, sokağa çıkma yasaklarının tam zamanında gelmesi ile ve insanlarımızın yasaklara her zamankinden daha fazla uymasıyla, vaka sayılarında inişe geçmiştir. Bu çok sevindiricidir. Fakat unutulmamalıdır ki toplumumuz tarafından gösterilecek bir rehavet, alınan tedbirlere riayet etmemek, koruma önlemlerinde gösterilecek en ufak bir gevşeme, tablonun yeniden kızarmasına neden olabilecektir. Tüm vatandaşlarımıza en hayati tavsiyem: sanki aşı yokmuş gibi önlemlere sadakat göstermeleri, aşı olsalar bile, antikorların oluşması 15-30 günü bulacağından, asla gevşeme göstermeden, maske mesafenin 2 metre olarak korunması+ aile içi olmayanlarla 2 dakikadan fazla karşılıklı diyaloğa girilmemesi + yüz ve el temizliğine çok dikkat edilmesi önlemlerini hiç aksatmamalarıdır. Aşıdan sonra yaklaşık 1 ay sonra koruyucu antikorlar oluşacaktır ama bu durum herkeste aynı sürede ve koruyuculukta olmayabilir. O nedenle Doktorlarımıza da danışarak, gidilecek yolu belirleyebiliriz.

Belki aşıdan bir ay sonra koruyucu antikorların seviyesini ölçtürerek koruyuculuk seviyesi hakkında fikir Sahibi olunabilir, ama bu konuda Sağlık Bakanlığımızın uyarıları mutlaka takip edilmeli, dinlenmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Aşı sizi koruyacaktır ama çevreden aldığınız canlı virüsü başkalarına bulaştırmayı önleyemeyecektir, yani hala taşıyıcı olabilirsiniz. Toplumun büyük kesimi aşılandığında ciddi bir düzelme bekliyoruz. O nedenle kimse bilimsel dayanağı olmayan öğütlerin ve yetkisiz kişilerin sözlerine itibar etmesin. Aşı eğer size uygun görülmüşse vurdurmaktan asla tereddüt edilmesin. Aşı sizi pandeminin öldürücü girdabından alacak tek çözümdür. Ama, korunma tedbirleri de ülkede tehlikenin bittiğini gösteren bilimsel veriler oluşmadan ve Sağlık Bakanlığımız ve Bilim kurulumuz sizlere tehlike bitti uyarısı yapmadan sonlandırılmamalıdır. Öyleyse en önemli ilk hedef: Korunarak, aşıyı bekliyoruz.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-