Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Doğru şehirleşme için planlı ve kaliteli yapılar şart.

Doğru şehirleşme için planlı ve kaliteli yapılar şart.
08 Kasım 2019 - 0:00

Şehirlerin geleceği, kimliğinin korunmasına bağlıdır.Geçmişinden kopuk bir mimariyle şekillenen, sosyal ve kültürel mirasını yitiren, yaşam kalitesini düşüren, insana ve çevreye karşı duyarsız olan bir şehirleşme kabul edilemez.

Ünye’mizi, Fatsa’mızı, tüm ilçelerimizle birlikte Ordu’muzu zengin geçmişine ve şehrin kimliğine tarihine yakışan medeniyet çizgisine taşımalıyız.

Ünye, Fatsa, ORDU ilimiz, modern, sosyalitesi yüksek, kısacası her yaşta İnsanların bütün fonksiyonlarını en iyi şekilde yapabileceği, herkes tarafından yaşayabilirim dediği bir kent olmalıdır. Ünye, Fatsa, Ordu artık herkesin yaşayalım dediği parmakla gösterilen bir kent olmayı her şeyi ile hak etmektedir.

Mesleğin ve meslektaşlığın karşılık sevgi saygı ile değer kazanacağını ve birlikte yaşama paylaşma becerisi ile ilerleyeceğini düşüncesiyle; sizleri, tüm teknik insanları en kalbi duygularımla selamlıyor, Herkesin çağdaş konut ve düzenli bir ortamda yaşaması dileğiyle Dünya Şehircilik Günü’nüzü kutluyorum… 

Şehirlerin kimliğine sahip çıkarak geleceğe aktarmak herkesin ortak hedefi olmalıdır.

Bugün; doğduğu doyduğu şehirde yaşayanların gelişmişlik düzeyinin göstergesi, tüm teknik adamların yaptığı tasarım ve uygulamalar ile yerel yönetimlerin çalışmalarının görüntüsünün sergilendiği gündür.

Mimarlar, mühendisler, teknikerler ve teknisyenler endüstri ve sanayi ailesinin birer fertleri olup, ülkenin kalkınması ve toplumun yaşam standartlarının yükselmesi için aldıkları Teknik Eğitim, bilgi ve becerileri yanında sihirli dokunuşları ile yaşadıkları şehirleri şekillendiren, güzelleştiren, yaşadığı şehre ve birlikte yaşadığı insanlara hizmet eden nitelikli kişilerdir.

Şehirler hepimizin bir arada yaşadığı, nefes aldığı birçok anıların bulunduğu, cansız gibi görünseler de bizimle birlikte yaşayan ve gelişen adeta canlı bir dünyadır. Dünyanın ticaret, kültür, sanat ve din merkezi olan şehirlerini inşa etmiş ve yönetmiş bir millet olarak Teknik eğitim almış olan bizler bugünde şehirlerimize sahip çıkmanın gayreti içindeyiz.

Edirne’den Kars’a tüm Teknikerler olarak yaşadığımız şehirlerin; Akıllı binaların, yeşil binaların, pasif evlerin, akıllı kentlerin planlandığı, kaynakların akılcı ve etkin kullanılmasını, etkin yönetim, kaliteli hizmet ve çağdaş kent. İnsan odaklı anlayış istiyoruz.

Maalesef ki Ülkemizde kent algısı, insan öncelikli ve insan merkezli bir nitelik taşımamaktadır. Kent bizde daha çok yapı, ulaşım, rant ekseninde kavranmakta, mekanik ve insan dışı bir alan olarak kodlanmakta ve bu çerçevede değerlendirmelere konu olmaktadır. Kentleşmek sadece asfalt ile beton ve demirden ibaret değildir. Isıtma, soğutma, aydınlatma, seramik, boya, yalıtım, güvenlik, tuğla, gaz beton, kapı, pencere, cam, mobilya, ankastre malzemeler, beyaz eşya artık temiz bir konutun bileşenleridir.

Kentin öncelikle insan ve doğa dengesinin sağlandığı bir yerleşime dönüştürülmesi gerekmektedir. Binaların, betonun, alışveriş merkezlerinin (AVM) boğduğu bir kent değil, geniş bulvarları ve caddeleri ile açık, ferah ve herkesin özgürce ve eşit bir şekilde yararlanacağı bir kent tasarımına ihtiyacımız bulunmaktadır.

Kamuoyunun bilgilendiren, halkın gözü, kulağı, sesi olan çok değerli basın mensupları;Günümüzde hızla artan nüfusla birlikte şehirleşme de artıyor.

Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan ülkemizde güvenli, sağlıklı ve uzun ömürlü konutlara ihtiyaç var.Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 92’sinin deprem kuşağında bulunurken bölgemizde bu kuşağın etkisine girmektedir.Doğru şehirleşme için planlı ve kaliteli yapılar şart.

Bakınız bizler 20-30 yıl, yani bir otomobil kadar kullanım ömrü olan binalarda yaşıyoruz. Oysa günümüz inşaatları en az 100 yıl için yapılmalı, kent mimarisi de bu yaklaşımla şekillenmeli ve sık sık değişikliğe gidilmemeli, yapılar; şehrin mimarisine uygun, her türlü teknik altyapıya sahip ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde planlanmalıdır.

Her seçim sonrasında işbaşına gelenler ayağı yere tam basmayan, kentin kimliğinden uzak projelerden bahsediliyor ve bu projelerin adına da ‘çılgın proje’ ‘mega proje’ deniyor. Nerede bu projeler? Büyükşehir tarafından ilçelerimize yapılacak yatırımlar mutlaka o ilçede yaşayanlarla paylaşılarak, görüşleri alınarak yapılmalıdır.

Binaların çevreye olan etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen ve bu sayede enerjiyi verimli kullanan akıllı ev konsepti kurularak, yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi gibi su verimliliğine yönelik uygulamalar tercih edilerek ve güneş enerjisinden yararlanılarak doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla dizayn edilen binalar, hem dünyanın sürdürülebilirliğine hem de tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor. Kendi kaynaklarıyla üreten ve yetinen bir kent olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerimle; Doğup büyüdüğü, bulundukları mekanı, kenti şekillendiren, güzelleştiren, insanların rahatça huzur içinde yaşayabileceği yaşam alanları sağlanması için proje üreten, yaşadıkları yere değer katan, kentleri çizenler, inşaa edenler ile beraber çağdaş ve modern bir ORDU’nun oluşturulmasında hizmeti kendine vizyon edinen sayın büyükşehir belediye başkanımız ile birlikte Ünye, Fatsa diğer ilçe belediye başkanlarımıza başarılar diliyor, Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği İl Başkanı olarak Edirne’den Kars’a tüm teknikerler adına saygıyla şükranla selamlıyorum.

Teknikerler Birliği ORDU İl Temsilciliği

İl Başkanı Musa Kıranlı

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-