Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CHP’DEN HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİ

CHP’DEN HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİ
12 Mart 2021 - 15:06

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı İsa Maral Ünye İlçe teşkilatında yaptığı basın açıklamasında, siyanürlü altın madenciliğinin Ünye ve Fatsa’yı tehdidinin devam ettiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral yaptığı basın açıklamasında şu sözleri ifade etti;

“Bölgemiz uzunca bir süredir devam eden madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük bir tehdit yaşamaktadır. İktidar yaşanan ekonomik buhranı vatan topraklarını yabancılara peşkeş çekmekle aşacağını zannediyor. Bu amaçla para gelsin de nasıl gelirse gelsin maksadıyla madencilikte hiçbir kural ve ahlak tanımayan faaliyetler yürütülüyor. Verilen bu izinlerle ülkemiz müstemleke haline getirilmiştir. Olan bölge halkının gelir kaynağı olan tarım ve hayvancılık alanları ile yerleşim yerlerinin su kaynaklarına oluyor.

Türkiye’nin 1980’li yıllardan itibaren yabancılara verilen imtiyazlar nedeniyle birçok bölgede yaşadığı siyanürle altın işletmeciliği 2000’li yıllarda Fatsa ilçemizden başlayarak bizleri de buldu. Fatsa Bahçeler mahallesinde bundan yaklaşık 10 yıl önce ilk çalışmalarına başlanan ve zaman içinde üretim faaliyetlerini sürdüren siyanürlü altın işletmeciliğinin sebep olduğu çevre felaketi herkesin malumudur. Bu yetmezmiş gibi izin süresi dolan firmaya yeni sahalarda izin çalışmaları devam ediyor,

Bu hafta içinde Bahçeler mahallesinde altın madeninin uzantısı olan ormanlık sahada hiçbir yasal dayanağı olmadan, itirazlara cevap bile beklenmeden devletin memuriyet yemini etmiş amirleri tarafından verilen onayla ağaç katliamı başlatılmıştır.

Daha önce bilinçli olarak çıkartıldığını düşündüğümüz orman yangını ve bu ağaç katliamı bölgemize ve bizlere en büyük ihanettir. Bütün bu gelişmeler topyekûn bir tehdidin devam ettiğini gösteriyor. Ünye’de de bir süre önce Yeşilkent-Çiğdem ve Üçpınar mahallelerinde yapılan maden sondajları da bölge için tehdit olmaya devam etmektedir.

Sondaj yapılan alanların ne şekilde ihale edileceği meçhuldür, belirlenen sahalarda üretime geçilmesi Ünye’nin tam da su havzasında bulunması nedeniyle felakete yol açacaktır. İktidar partisinin yerel yöneticilerinin istemediği hiçbir madencilik faaliyetinin sürdürülme imkânı yoktur. Bunu en iyi Terme’de yapılmaya kalkışılan katı yakıtlı termik santral sürecinde gördük.

Terme halkı ile birlikte, Terme’nin Belediye Başkanının da bizzat direnişi örgütlemesi ile netice alındı ve santral faaliyeti durduruldu, aynı duyarlılığı göstermeyen Çarşamba’nın yerel yöneticileri nedeniyle Türkiye’nin en verimli topraklarının bulunduğu Çarşamba ovasının ortasına Biokütle termik santrali hançer gibi saplanmış bulunuyor. Bizleri en çok üzen de iktidar bileşenlerinin bu talana en küçük bir tepki göstermemesidir.

Ne Fatsa Bahçeler mahallesindeki siyanüre karşı mücadele sürecinde, ne de Yeşilkent, Çiğdem, Üçpınardaki sondaja karşı yapılan mücadele sürecinde iktidar bileşenlerinden en küçük bir tepki gelmemiştir. Ünye ve Fatsa’yı yöneten yerel yöneticile3rin bu faaliyetleri bilerek ve isteyerek desteklediklerini akla getirmektedir.

Bizler Ünye ve Fatsa’da görev yapan sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yöneticileri, sendikalar, dernekler, yerel yöneticiler, yerel yönetim meclis üyeleri topyekûn bu katliama karşı çıkmak durumundayız. Yabancı birkaç şirketin on yıllara uzanacak faaliyetleri sonucu zehirlenmiş sularla, siyanürle kirlenerek tarım yapılamayacak topraklarla baş başa kalacak olan bizleriz, bu sahalar faaliyetler bitip terk edilse bile toprağımıza ve suyumuza etkileri yüzlerce yıl sürecektir.

Bu ihanete karşı tavır geliştirmeyen iktidar partisinin yerel yöneticileri ve hukuku arkadan dolanıp, izin için firmalara yardımcı olan ve çed prosedürlerini bilerek ve isteyerek halktan kaçıran mülki amir ve daire amirleri de sorumlu olacaklardır, tarih bu ihaneti unutmayacaktır. Bizler toprağımızı, suyumuzu, havamızı korumak için her türlü mücadeleyi vereceğiz, Ülkemiz pandeminin de ağırlaştırdığı ekonomik sıkıntıların ve işsizliğin getirdiği olumsuzlukları dünyada en ağır yaşayan ülke olma ayrıcalığını yaşıyor,

Ülkemizde İlk defa geçim sıkıntısı nedeniyle intiharlar başladı önceleri büyük şehirlerdeki kent yoksulluğundan kaynaklanan intiharlar ilçelere kadar uzanmaya başladı, son günlerde Ünye’de de meydana gelen intihar vakaları hepimizi üzmüştür.

Dileğimiz geçim sıkıntısının giderilmesi için bir an önce önlem alınması, işsizliği giderecek tedbirler için kaynak ayrılması ve yeniden üreten Türkiye’nin tesisidir, bu amaçla Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün gücümüzle çalışacağız.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-