Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CHP’DEN “DESTEK PAKETİ” AÇIKLAMASI

CHP’DEN “DESTEK PAKETİ” AÇIKLAMASI
18 Aralık 2020 - 16:19

CHP İlçe Başkanı İsa Maral, Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Binasında yönetim kurulunun katılımlarıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gerçekleştiren toplantı da CHP İlçe Başkanı İsa Maral, Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan destek paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Ünye Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı İsa Maral yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti;

“Bilindiği gibi üç gün önce Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından pandemi sürecinde alınması gereken tedbirlerle ilgili bir paket açıklandı. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki siyasi iktidar pandemi sürecini iyi yönetememiştir. Önce sağlıkla ilgili istatistikler gizlenmiş, hasta, yoğun bakım doluluk oranları ve vefat sayıları olanın çok altında açıklanmıştır.

Daha sonra mızrak çuvala sığmamış, gerçekleri herkes tüm çıplaklığı ile görmeye başlayınca gerçeklere yakın rakamlar açıklanmaya başlanmıştır. Şimdi de aşı temini ve aşıya ulaşımla ilgili çok çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Aralık ayının 11’inde başlayacağı sağlık bakanı tarafından bizzat ilan edilen aşılama tarihi, bürokratik işlemlerin uzaması bahanesi ile bilinmeyen ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Bütün bunlar 18 yıldır ülkeyi tek başına yöneten iktidarın hiçbir konuda olmadığı gibi pandemi konusunda da kurumsal hiçbir hazırlığının olmadığını ortaya koymuştur. Sağlıkla ilgili bu keşmekeş yaşanırken, pandemi nedeniyle devlet tarafından pandemi önlemleri nedeniyle kapatılan işyerlerinin durumu daha da iç karartıcıdır.

İlk kapanmanın olduğu dönemde sosyal yardım kapsamındaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 1000 TL’lik destek verilmiş, esnaf ve bazı sektörlere kamu ve özel bankalardan kredi adı altında borç para verilmiştir.

Pandemi bahanesi konut kredi faizleri indirilerek pandemiden etkilenen kesimlere hiçbir faydası olmayan inşaat sektörü desteklenmiştir. Yine üç gün önce Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası tedbirler açıklanmıştır.

Halkımız salgınla ilgili destek açıklaması beklerken, bir saatlik açıklamanın içinde zor durumda olan sektörlerin durumu ile ilgili 5 dakikalık bir açıklama yer almıştır,

Cumhurbaşkanı konuşmasında, Haziran’a kadar stopaj, vergi indirimi ve hibelerle ilgili destek açıklamasında bulunmuştur.

806.871 vatandaş ve 432.532 taksici, dolmuşçu, servisçi, pazarcı, kreş ve düğün salonu esnafı olmak üzere 1.239.438 kişiye üç ay süreli 1000’er liradan toplam 3.718.000.000TL, İşyeri kira olan esnafa büyükşehirlerde aylık 750TL, diğer şehirlerde 500 TL olmak üzere üç ay süreyle toplam yaklaşık 5.000.000.000 TL destek verileceğini açıklamıştır.

Bütün Türkiye’yi ekran başına kilitleyen ekonomik pandemi paketinden çıka çıka 3.715.000.000+5.000.000.000= 8.715.000.000TL’lik destek çıkmıştır.

Oysa son bir yıl içinde; TCMB’nin kara günler için rezervde tuttuğu 42 Milyarlık ihtiyat akçesi bütçeye dahil edilerek harcanmıştır. İşçilerin alın terinden kesilerek işsiz kaldığı dönemler için kullanılması gereken işsizlik fonundan 42 milyar yine fondan harcanmıştır. 153,4 milyar TL para basılmıştır.

Özetleyecek olursak sadece üç kalemden 235 milyar TL kaynak yaratılmış, bu paradan pandemi nedeniyle işyerleri kapatılan dar gelirli esnafımıza ve ihtiyaç sahiplerine 8.715.000.000TL reva görülmüştür. Bu süre içinde garanti sözleşmeleri ile beşli çete olarak tabir edilen yandaş müteahhitlere aktarılan garanti ödemeleri 2020 yılı için 22 milyar, 2021 yılı için 31 Milyar TL, İki yılda 5 yandaş müteahhide 53 Milyar ayıran iktidar, milyonlarca esnaf işsiz, dar gelirli vatandaşımıza sadece 8 milyarlık bir kaynağı reva görmektedir. Salgının üç ay sonra sona ereceği öngörüsüne dayanmaktadır ve bu yanlıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak pandeminin ilk başladığı dönemden itibaren çözüm önerilerimizi defalarca yineledik. Her konuda olduğu gibi dar gelirli halkımızın yararına olacak bu öneriler iktidar tarafından dikkate alınmadı. Açıklanan bu paket yoksulluğu daha da artıracaktır. Çare Cumhuriyet Halk Partisinin açıkladığı 17 maddelik çözüm paketidir.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-