Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CHP, Ünye’de Uğur Mumcu’yu Andı

CHP, Ünye’de Uğur Mumcu’yu Andı
24 Ocak 2020 - 17:39

Ünye Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Teşkilatı, Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümünün 27. Yılı münasebetiyle parti binasında anma programı gerçekleştirdi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı suikastle hayata gözlerini yuman Gazeteci Uğur Mumcu’nun yanı sıra Kurtuluş mücadelesinde ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin, Menemen Şehidi Mustafa Fehmi Kubilay, suikast sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Çetin Emeç ve Abdi İpekçi, bombalı saldırıda hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok, evinin önünde kurşunlanarak öldürülen hukuk ve siyaset insanı Muammer Aksoy ve suikast sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan anıldı.

Düzenlenen anma programının açılış konuşmasını yapan CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Bugün karanlık bir günün yıl dönümünde bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti aydınlanma döneminin başlamasıyla birlikte çok aydınını kaybetti. Bunlardan en önemlileri de 1990’lı yıllarda aramızdan ayrıldı. Bir çoğu suikaste, bombalı saldırıya, silahlı saldırıya uğrayarak aramızdan ayrıldılar. 1961 Anayasası’nın yani Türkiye’nin ve Dünya’nın en özgürlükçü ve bizlerin varoluş anayasasını yapan ekipten olan Muammer Aksoy’un, Gazeteci Uğur Mumcu’nun, İlahiyat Profesörü Bahriye Üçok’un öldürülmesiyle birlikte Türkiye’nin aydınlanması ciddi bir darbe almıştır. Fakat ne aydınlanma ve çağdaşlaşma düşüncesini yok edebildiler ne de daha sonra bu davayı savunan aydınlarımızda bir eksilme oldu. Ben şuanda daha önceki dönemlere göre daha bilinçli bir gençlik ve yapının ortaya çıkmakta olduğuna inanıyorum. Ben bu Devrim Şehitlerinin, aydınlanma yolunda Şehit düşenlerin öğretilerine daha sıkı sarınılması gerektiğini düşünüyorum. Bugünleri anlayabilmek için onlara ihtiyacımız vardır.”dedi.

Program daha sonra öğrencilerin hazırladığı sunumlar ve slayt gösterileriyle devam etti.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-