Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CHP’Lİ BAŞKAN ATAY “YAŞAM HAK” PROJESİNİ TANITTI

CHP’Lİ BAŞKAN ATAY “YAŞAM HAK” PROJESİNİ TANITTI
15 Ocak 2021 - 14:46

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay “Yaşam Hak” projesi hakkında basın açıklaması yaptı.

Kadına yönelik şiddet ile mücadele için hayata geçirilen proje hakkında bilgilendirme yapan Başkan Ayşe Atay ve Kadın kolları üyeleri basın açıklamasının ardından bayan esnafları ve bayan kuaförlerini ziyaret ederek bilgilendirme yaptı.

Ayşe Atay konu hakkında şu açıklamayı yaptı;

“CHP Kadın Kolları olarak ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet ile mücadele için “Yaşam Hak” projesini hayata geçirdik. Kadına yönelik şiddet her geçen gün tırmanıyor. Özellikle son 18 yılda; kadınların neredeyse iki talebinden biri, yaşamak oldu. Kadınlar en temel haklarının; yaşam haklarının peşine düşer hale geldi. İktidarın”Şiddete karşı sıfır tolerans” söylemleri ise hiç inandırıcı değil. 

Kadına yönelik şiddetle mücadelede samimi olmayan hükümet; kadınları eve kapatırken, işsizlikle, yoksullukla, şiddetle baş başa bırakırken deyim yerindeyse faillerini özgürleştirdi. Erkek egemen adalet anlayışı, cömertçe kullanılan, “iyi hal” ve “tahrik indirimleri” ile faillerin sırtını sıvazlarken kadınlar; onlarcakorumakararınarağmenen güvenli dedikleri evlerinde ve sokak ortasında en yakınları tarafından öldürüldü. Öldürme bahaneleri de kadınların ölümün hafifletilmesi de bitmek bilmiyor. Biz sustukça da, bekledikçe de çoğalarak devam edecek. Onun için diyoruz ki, “Yalnız Değilsin, Biz Varız!” 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde örgütlü biz kadınlar, şiddetle karşı karşıya kalan her çocuk ve kadın için bir umut ve dayanışma odağı olacağız. 444 82 85 numaralı Yaşam Hak Hattı’na ve yasamhak.com adresine ulaşan her bir kız kardeşimiz artık kendini yalnız hissetmeyecek. Proje kapsamında barolarla, belediyelerle, Türk Psikolojik Danışmanlık Derneği (PDR) ve kadın dernekleri ile yaptığımız anlaşmalar kapsamında hukuki ve psikolojik destek, adli yardım, sığınma evi sağlama olanaklarımız var. Ayrıca her bir davayı takip ederek yan yana duracağız, gücümüzü birbirimizden alacağız.

Biz kadınlar yan yana geldikçe, yaşamın yollarını ürettikçe, dayanışma içerisinde oldukça, örgütlendikçe bu şiddet sarmalının içinde kördüğüm olan bağları, bir bir çözeceğiz. 81 ilde yürüttüğümüz örgütlenme çalışmalarımız ile her bir kadının yarasını iyileştireceğiz. 

Dayanışma içinde çözdüğümüz her sorun, sadece kadınların değil aynı zamanda bu toplumun da şiddet ile kin ve nefret ile bağını koparacak. İşte o zaman ne çeteler ortada elini kolunu sallayarak gezecek ne kadın haklarından zerre kadar anlamayanlar her gün kadınlar adına konuşacak. Kendi geleceğimizi de ülkemizin geleceğini de biz kadınlar ellerimizle şekillendireceğiz. 

Sevgili kız kardeşlerimiz, 

Kadın olmaktan kaynaklı sorunlarımız ortak. Bunu ne siyasi görüşümüz, ne kültürümüz ne de eğitim seviyemiz değiştiriyor. İşte bu nedenle yan yana gelerek zihinlerinizdeki karanlığı ve yarattığınız enkazı kaldıracağız. 

Eşit, demokratik, bilimsel, laik bir toplumu kurmak için ilk önce yaşamlarımıza ve haklarımıza sahip çıkarak sonra o haklarımızla ülkemizin geleceğini değiştirerek ilerleyeceğiz! 

Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Mücadele biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz

Yolumuz, açık, kararlılığımız aydınlık ve eşit yarınların habercisi olsun! “ dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-