Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CHP İLÇE BAŞKANI MARAL’DAN SERT AÇIKLAMLA

CHP İLÇE BAŞKANI MARAL’DAN SERT AÇIKLAMLA
11 Aralık 2020 - 15:59

CHP İlçe Başkanı İsa Maral, Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Binasında yönetim kurulunun katılımlarıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gerçekleştiren toplantı da CHP İlçe Başkanı İsa Maral, son günlerde fındık fiyatının düşmesi ve Ünye Belediyesinin israf yaptığını belirterek, değerlendirmelerde bulundu.  

Ünye Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı İsa Maral yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti;

“Bilindiği gibi bölgemiz halkının çok önemli bir kısmı geçimini fındık üretiminden sağlıyor. Fındık vazgeçilmezimiz. Her zaman söylediğimiz gibi ne yazık ki fındıkta bir devlet politikası yok. Her yıl aynı şeylerden bahsediliyor. Sezonun başında ihracatçılar ve fındığımıza son yıllarda tabiri caiz ise çöken İtalyan FERRARO firması rekolte tahmin rakamları ile fındık fiyatlarını manipüle eder.

Daha sonra vatandaş kendi hakkı olan fındık fiyatını hükümetten (son yıllarda Cumhurbaşkanından) müjdelemesini bekler. Cumhurbaşkanı lütfeder fiyat açıklar, TMO’nun fındık alıp almayacağını bildirir.

Fiyat ve alım konusunda spekülasyonlar kamuoyunu bir süre meşgul eder. Ve sonunda ihracatçı ve İtalyan fındık karteli tüm karatenizin fındık üreticilerinin emeğini değerinin çok altında bir fiyatla kapatır gider. Bu yıl da aynı şeyleri yaşıyoruz.

655.000 ton rekolte tahmini yapılarak piyasa manipüle edildi. Cumhurbaşkanı fiyatı 22 TL olarak açıkladı ve TMO’nun fındık alımı yapacağını açıkladı. Rekoltenin bu denli yüksek olmadığını bilen ihracatçılar TMO fiyatlarının üzerinde alım yapmaya başladılar. Fındıkta üreticiler tarafından fiyatın yükseleceğine dair bir algı oluştu.

Yüksek fiyat beklentisi ile bir süre pazara fındık inmedi. Fındık fiyatları 26-27 TL ye kadar yükseldi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak milletvekillerimiz fındık fiyatının düşmemesi için TMO tarafından piyasa fiyatına yaklaştırılması ve 25 TL olmasını önerdiler. Tam da olanlar bu noktada oldu. TMO fındık alımını durduracağını ilan etti ve fındık fiyatı tefecilerin ve İtalyan FERRARO firmasının isteklerine uygun olarak TMO fiyatlarının altına düşürüldü.

Kazanan her zamanki gibi üretici değil bir avuç çıkar çevresi oldu. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak görüşümüzü her platformda belirtiyoruz.

Dünyada fındık üretiminin %70 i Türkiye’de yapılıyor. Bu nedenle fındık milli ürün ilan edilmeli. FİSKOBİRLİK yeniden yapılandırılmalı ve kaynak sağlanmalıdır. Üretici piyasanın insafına terk edilmemeli. Devlet fındık alımı için kaynak sağlamalı. Bugünkü fiyat düşüşünü önlemek amaçlı TMO fiyatı 25 TL olarak güncellemeli ve tekrar makul bir süre daha fındık alımı yapmalıdır.

Bir diğer konumuz da belediyenin sahil merakıdır. Daha 7 yıl önce parke taşlar sökülerek yapılan baskı beton kaldırım tekrar sökülüyor. Bisiklet yolu bahane edilerek yeni bir israfın altına imza atılıyor. Pandeminin de ağırlaştırdığı şartlar sonucu iyice yoksullaşan Ünyelinin önceliği kaldırım yenileme değil. Belediye hizmetleri de vatandaştan alınan vergilerle ve vatandaşın belediyeden aldığı hizmetle birlikte ödediği vergiden oluşmaktadır. Faturalardan şişiririlerek alınan vergiler har vurup harman savrulmamalı. Ünyeli her beş yılda bir değiştirilen kaldırımların, Her ay yeniden dikilen çiçeklerin ve her daim farklı şekillerde yapılan ve değiştirilen aydınlatma direklerinin maliyetini karşılayacak kadar zengin değil.

Bir an önce bu israf uygulamalarından vazgeçilmeli, Kıt kaynaklar pandemi şartlarında ihtiyaçlarını karşılayamayan Ünyelinin başta eğitim olmak üzere daha elzem olan altyapı yatırımlarına harcanmalıdır.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-