Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CHP İL BAŞKANI ŞAHİN’DEN İPTAL EDİLEN İMAR PLANINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

CHP İL BAŞKANI ŞAHİN’DEN İPTAL EDİLEN İMAR PLANINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
17 Aralık 2020 - 14:25

Ordu’da, 2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın 1.İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesiyle ilgili CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin’den açıklama geldi.

Şahin, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafında hazırlanan imar planlarının Belediye Meclisinde onaylanarak askıya çıkması sonucu, şehirde yaşayan vatandaşların durumdan haberdar olduğunu belirtti.

“İMAR PLANI DEĞİL RANT PLANI”

Konuyla ilgili İl Başkanlığında bir açıklama yapan CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin; “Bu plan 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından halka sormadan, gizli kapaklı, masa başında ranta yönelik olarak hazırlanmıştır. Plan yapılırken ne şehircilik ilkelerine , ne sosyal donatı alanlarına ne de herhangi bir altyapı çalışmasına başvurulmamıştır. Ordu’lu hemşehrilerimiz, imar planlarını ancak askıya çıkınca görebilmişlerdir. O güne kadar böyle bir çalışma olduğundan haberleri bile yoktur. Plan askıya çıktıktan sonra Ordu tarihinde rekor sayıda itiraz dilekçesi verilmiştir. Bu planın imar planı değil rant planı olduğunu, planın iptal edilmesinden sonra halkla birlikte ortak bir plan yapılması gerektiğini  hem parti olarak hem de il başkanlığı olarak halkımıza duyurduk.” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BU DAVANIN KAYBEDENİDİR”

Şahin, Büyükşehir Belediyesi Meclisinin hatalarının siyasi ve hukuki sonuçları olduğuna dikkat çekerken; “Seçimden sonra yeni gelen yine AKP’li yönetim bir önceki kendi başkanının yaptığı onlarca davaya konu bu planı kısmen sahiplenmek istememişlerdir ancak eski yönetimin bir kısım projelerini hala devam ettirmektedirler. Yani işinize gelen kısmı kullanıyor işinize gelmeyen kısmı yok ediyorsunuz. Büyükşehir Belediye Başkanı vatandaşın açtığı ve kazandığı davaları kendi kişisel zaferiymiş gibi yansıtmaktadır. Bu davanı kazananı vatandaştır ve Ordu halkıdır, Büyükşehir Belediyesi değildir. Büyükşehir Belediyesi bu davanın, davalısı ve kaybedenidir. Önceki başkan döneminin hatalarının siyasi ve hukuki sonuçları vardır. Hiç kimse bu işten kolayca sıyrılamaz. Bu meclisin bir bölümü önceki dönem bu plana onay vermiştir. Karşılaşılacak olası tazminat davalarının muhattapları bu plana onay veren ve hala daha iktidarda olan AKP’li yöneticiler ve meclis üyeleridir.” şeklinde konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-