Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ceza infaz yasası nasıl olacak?

Ceza infaz yasası nasıl olacak?
31 Mart 2020 - 17:17

AK Parti Grup Başkanvekili Cahi Özkan, yüz binlerce kişinin merakla beklediği ceza infaz düzenlemesini TBMM’ye teslim etti. Özkan, düzenlemeye ilişkin TBMM’de bir de basın toplantısı düzenledi. Özkan yaptığı açıklamada, 70 madde olduğunu belirtti. Toplamda 90 bin kişinin düzenleme kapsamına girdiğini belirten Özkan, kapsam dışı suçları da tek tek açıkladı.

Tefecilik ve örgüt kurma suçlarının tavan ve taban sürelerinde artışa gidileceği de kamuoyu ile paylaşıldı. İşte AK Partili Özkan’ın infaz yasası ile ilgili açıklamaları:

70 MADDEDEN OLUŞUYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “İnfaz kanunu başta olmak üzere 11 farklı kanunda değişiklik içerek 70 maddelik kanun teklifimizi hazırladık. İnfaz yasasında kadına şiddet, istismar, terör ve istismar dışarıda bırakılmıştır. Teklifte yapılan değişikliklerle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız.” dedi.

YÜZDE 50 CEZA DÖNEMİ

“Ceza infaz düzenlemesi ile süreler yeniden belirlenmektedir.” diyen Özkan, “Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasten adam öldürme suçları, kadına karşı şiddet ve terör suçları bu kapsamın dışına çıkarılmıştır. Kalıcı düzenlemeler getiriyoruz. Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Bazı suçlarda kamu düzenine verilen zarar göze alınarak cezaların artırılması öngörülüyor.” diyen Özkan, tefecilik ve örgüt suçuna dikkat çekti. Özkan, “Toplumda büyük zarar oluşturan tefeciliğin cezası artırılacak. Amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artırıyoruz.” dedi.

DENETİMLİ SERBESTLİKTE SÜRE ARTIYOR

Özkan’ın açıklamaları şöyle:

2 yıllık denetimlik süresini 3 yıla çıkarıyoruz.

İyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkarılarak, oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

Kadınlar, yaşlılar, çocuklu anneler ve hastalar için de düzenlemeler öngörüyoruz.

Kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarda konutta infazını mümkün hale getiriyoruz.

65 yaş üstü olanlar ve 0-6 yaş arası çocuğu olanlara konutta infaz geliyor.

SORU-CEVAP

Kaç kişi yararlanacak?

Şuanda geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Ayrıca, salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecekler olanlarla birlikte bu sayı 90 bini buluyor.

Ne zaman görüşülecek?

“Perşembe günü Adalet Komisyonu toplanır. Gelecek hafta başında da bir aksilik olmazsa Genel Kurul’da görüşeceğiz. Diğer partilerin görüşlerini önemsiyoruz.”

Açık cezaevindeki izin durumu nasıl olacak?

“Kovid-19 kapsamında yapılan izin düzenlemesi var. Açık cezaevinde var olan izin müessesinin kapsamını genişletiyoruz. Açık cezaevinde kalanlar 2 ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak. İzin hakları şu anda da yasal olarak var. Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye sürelerinde bir hukuka aykırı davranışta bulunurlarsa cezalarını yatmak için geri geleceklerdir. Sıkı şekilde takip edilecekler.”

İstisna olan suçlar tüm düzenlemelerde kapsam dışında olacaklar.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-