Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

CAVİT ARSLAN’DAN EKMEK ZAMMINA TEPKİ

CAVİT ARSLAN’DAN EKMEK ZAMMINA TEPKİ
12 Şubat 2021 - 0:44

Ünye’de ekmeğe 11 Şubat Perşembe gününden itibaren yüzde 25 zam yapıldı; 300 gram ekmek 2 liradan 2,5 liraya yükseldi. ve zamma ilk tepki Cavit Arslan’dan geldi.

Ünye Fırıncılar kooperatifi ve fırıncılar odası eski başkanı Cavit Arslan ekmeğe yapılan zammın zamansız olduğunu belirterek bir an önce fiyatların geri çekilmesini istedi.

Fırıncılar kooperatifi ve fırıncılar odası eski başkanı ve maraton ekmek fabrikası sahibi Cavit Arslan yapılan son ekmek zammının ardından Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile görüştüğünü ve bu zammın zamanından önce yapıldığını öğrendiğini söyledi.

Bu konunun takipçisi olacağını vurgulayan Cavit Arslan bir an önce denetimler yapılarak fiyatların geri çekilmesi gerektiğini ifade ederken şunları da kaydetti; “Ünye’nin eski fırıncılarından maraton ekmek fırınının sahibiyim, tadilat dolayısıyla fırınımız faaliyette değil.

Konunun takipçisi olacağım

Bu konunun takipçisi olacağını vurgulayan Arslan, bir an önce bununla ilgili denetimler yapılarak fiyatların geri çekilmesini istedi.

Arslan yaptığı açıklamada, “Ekmek hassas bir konudur, toplumun kanayan yarasıdır. Ünye 130 bin nüfuslu bir ilçe. Biz önceki yıllarda tarifelerimizi belirlerken Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerimizin zamlarından sonra yapıyorduk. Bugün basından gördüm ve Fırıncılar Federasyonumuzu aradım. Federasyondaki yetkili arkadaşımız şuanda Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli’de 7,5 lira dedi. Türkiye genelinde bir zam talepleri var. Ama bu zamlar Esnaf Odalar Birliği tarafından ildeki Birlikler ve komisyonlar doğrultusunda Fırıncılar Federasyonuna bildiriliyor, buradan da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na talepte bulunuluyor. Bu konu 20 gün komisyonlardan çıkıyor. Bu zamların açıklanmasına 1 ay gibi bir süre var dediler.” dedi.

Ordu’da 6 ilçede zam yapıldı

Ordu’da sadece 6 ilçede ekmeğe zam yapıldığını vurgulayan Arslan, “Şuanda çıkan tarifeleri Federasyona yolladık. Hatta tarifede Ordu Birliğinin imzası olmadığını sadece Ünye Esnaf Odasının mühürlediğini gördük. Ordu’da da 18 ilçeden sadece 6 ilçe zam yapmış. Vali beye gitmişler ve zam yapmışlar. Vali beye ne anlattılar bilmiyoruz. Ama sayın Valimiz mutlaka bunun araştırmasını yapacaklardır” şeklinde konuştu.

70 tane fırıncının gönlü olacak diye 130 bin nüfuslu ilçede halka bu zulmün belirten  Arslan şöyle konuştu; “Ordu’da 18 ilçenin 6’sında un, işçi, maya, suya zam geliyor da diğer ilçelere gelmiyor mu ? İstanbul Ankara’ya gelmiyor mu da bizim Ünye’deki esnaf kardeşlerimiz hemen işgüzarlık yaparak zam yapıyorlar. Tabi ki bir başı boşluk var. 70 tane fırıncının gönlü olacak diye 130 bin nüfuslu ilçede bu halka bu zulüm yapılır mı?

CİMER’e kadar yazacağız

Fakirin, fukaranın ve aynı zamanda zenginin yediği bir ekmek var. Biz tabi ki fırıncı esnafımızı koruyalım. Zam yapılsın ama zamanında yapılsın. Bunların şuan ki başıboşluğu benim ekmek fabrikamın kapalı olması. Şuanda Ünye halkını sömürüyorlar. Biz bu işin takipçisi olacağız ve CİMER’e kadar yazacağız. Ordu’da zam yapılırsa 18 ilçede yapılır. Ama şuanda 6 ilçede zam var. Biz bir an önce denetim yapılmasını ve bu zammın geri çekilmesini istiyoruz. Ankara, İstanbul ne zaman zam yaparlarsa onlarda o zaman zam yapsınlar.” 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-