Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÇAMLIK ÜNYELİLERE DEVREDİLMELİ

ÇAMLIK ÜNYELİLERE DEVREDİLMELİ
10 Eylül 2020 - 23:27

Saadet Partili Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kerim Ateş, Ordu Büyükşehir Meclis Toplantısında gündeme gelen Ünye Çamlık’ın kısmi olarak koruma altına alındığını ve Ünyelilere verilmesi gerektiğini ifade etti.

Av. Kerim Ateş, Ünye Çamlık’ta tarihi mezarların bulunduğu alanın ağaçlık alan olarak işaretlenip koruma altına alındığını, eski motelin bulunduğu alanın tek katlı Çamlık Kafe olarak planlandığını geriye kalan alanın ise tamamen ağaçlık alan olarak işaretlendiğini söyledi.

Ateş, “Çamlıkla alakalı her konuya hassasiyetle yaklaşıp olumlu tepki veren kardeşlerimiz Çamlığın kesin bir koruma kalkanına sahip olmasını istiyor. Hukuki koruma olmasını talep ettik ama kısmi bir koruma oldu”dedi.

Saadet Partisi Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Av. Kerim Ateş Büyükşehir Belediye meclisinde kabul edilen Çamlık’la ilgili imar değişikliğinin tam bir koruma getirmediğini kısmen koruma imkanı sağladığını söyledi.

Kerim Ateş konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamsında şunları söyledi; “10 Eylül Perşembe günü Ordu Büyükşehir Belediyesi olağan Belediye Meclis Toplantısı gerçekleşti. Burada 3. Gündem maddesi de Ünye’mizin kalbi, Ünyelilerin anılarının olduğu ve çok değer verdiği Çamlıktı. Konu Çamlık olunca akan sular durur, dedik ve o konuyla ilgili ciddi çalışmalar oldu.Yapılan değişiklik neticesinde Ünye Çamlık bir korumaya kavuştu ama tam anlamıyla koruma dersek yanlış bilgi vermiş oluruz. Ama istediğimize yakın bir düzenleme oldu. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Ağaçlık alan olarak düzenlendi

 Çamlıkta Dikilitaş tarafında olan yerle alakalı Belediye hizmet alanı bırakıldı. Burası park ve bahçelere ait belediyenin malzemelerinin bulunduğu alan. Buranın hemen yanındaki tarihi mezarların olduğu yer ağalandırılacak alan ve koruma altına alınan alan diye not düşüldü. Buradaki alan koruma altına alındı. Hemen buranın alt tarafında Çamlık Kafe’nin yapılacağı alanda ağaçlandırılacak alan olarak bırakıldı. Bu kafenin yapılacağı alanda da kafenin yüksekliğini en fazla 1 kat olarak belirlediler. Bu her zaman bizim dile getirdiğimiz bir talepti. Buranın Samsun tarafında kalan alanda ağaçlık alan olarak planlandı. Falezlere kadar olan alanda ağaçlık alan olarak düzenledi. Bu düzenleme tabi ki bizi memnun ediyor”dedi.

Eski günlerine kavuşur inşallah

Ünye kamuoyunun istedikleri Büyükşehir tarafından yerine gelmiştir diye düşünüyorum. Biz Çamlıkta günü birlik alanla ilgili yöremize ait, yöremizde yetişen orman türleri olan ağaçların dikilmesini istiyoruz. Bu kararın Ünyelilere hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah beklediğimiz gibi olur ve Çamlık eski günlerine kavuşur.

Çamlık Ünye Belediyesine devredilmeli

Büyükşehir Meclis toplantısında biz Ünye Çamlık’ın Ünye Belediyesine devrini talep ettik. Buranın Ünye Belediyesinin tasarrufuna geçmesi Ünyelilerin en çok özlem duyduğu husus olarak dile getirdik. Bu konuda toplantıyı yöneten Celal Bey buranın Ünye’nin değil, Ordu’nun kalbi olduğunu dolayısıyla bunun mümkün olmayacağını dile getirdi. Ama biz bundan asla vazgeçmeyeceğiz ve Ünye’ye kazandırıncaya kadar bu konuyu dile getireceğim.”

Hukuki koruma altına alınsın istiyoruz

Biz buranın yüzde 100 koruma altına alınmasını talep ediyorduk. Özellikle Saadet Partisi İlçe Başkanımız Özgür Şahin, Veysel İlhan bey ile hep bu konuda destek yaptık. Bize destek veren Doğa Platformu, Gönüllüsü arkadaşlar bu konuda Çamlığı benimseyip Çamlıkla alakalı her konuya hassasiyetle yaklaşıp olumlu tepki veren kardeşlerimiz Çamlığın kesin bir koruma kalkanına sahip olmasını istiyor. Hukuki koruma olmasını talep ettik ama kısmi bir koruma oldu. Tam manasıyla bir hukuki koruma altına alınmadı. Buranın korunması gereken bir alan olarak ilan edilmesi gerekiyor. Böylece tam bir güvence sağlanmış olur.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-