Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BÜYÜKŞEHİRİN ÇAMLIK PROJESİ BEĞENİLDİ

BÜYÜKŞEHİRİN ÇAMLIK PROJESİ BEĞENİLDİ
07 Aralık 2019 - 3:00

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Çamlık’ta uygulayacağı taslak projeyi Ünyelilerin görüşlerine sundu


Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan taslak projenin sunumu Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ordu Eski Milletvekili Hasan Öz, Ünye Kent Konseyi yönetimi, STK temsilcileri, mühendis ve mimarların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Danışmanı Asım Suyabatmaz bir sunum yaptı.

Hazırlanan taslak projede çamlık bir bütün olarak ele alınırken çocuk oyun alanları, piknik ve mesire alanları, yürüyüş yolları, mescit ve tuvaletlerin yanı sıra kumsala yapılacak soyunma ve duş kabinleri de anlatıldı


Ünyeliler Çamlığın Geleceğini Tartıştı


Toplantıda söz alan katılımcılar 1. toplantıda ortaya çıkan ortak akıldan hareketle hazırlanan projeyi genel hatlarıyla beğendiklerini belirterek, bir kaç ayrıntıya dikkat çektiler.Hazırlanan taslak projenin, Ünyelilerin ruhsal dünyalarında yaşattıkları ve ileriye taşımak istedikleri Çamlık’ı ifade ettiğine değinen toplantı katılımcıları, Büyükşehir’e bu anlamda teşekkür ettiklerini dile getirdiler.Ünye Çamlık’ta Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen dönem Ünyelilerden habersiz başlatılan ancak yanlış bulunduğu için gösterilen tepki sonucu durdurulan çalışma, bu sefer Ünyelilerle görüşülerek yeniden başlatıldı. Bu dönemde Ünyelilerle istişare halinde yürütülen Çamlık projesi ile ilgili hazırlanan taslak proje Ünyelilere sunuldu.

Videolu sunumla anlatıldı


Ünye Atatürk Parkı Sosyal tesislerinde gerçekleşen toplantıda ilk olarak üç bölümden oluşan Ünye Çamlık videoları katılımcılara izletildi. Geçmişten günümüze Çamlık videosunun izletildiği toplantıya katılanlar duygusal anlar yaşadılar. Bu videonun ardından ise Çamlık için hazırlanan taslak proje videosu izletildi.

Çamlık içine araç girmeyecek

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Danışmanı Asım Suyabatmaz tarafından gerçekleştirilen sunumda, Ünye Çamlık’a araç girişinin yasaklanacağı ifade edildi. Çamlık’a piknik için gelen misafirler Çamlık’ın girişindeki otoparka araçlarını bırakarak yaya olarak giriş yapacaklar. Otoparkın yanında bulunan spor aletleri de kaldırılarak otoparka ilave edilecek.

Eski motel alanı çimlendirilecek.

Çamlıkta motelin bulunduğu alana toprak dolgu yapılıp, üstü çimlendirilerek burası etkinlik alanı olarak değerlendirilecek. Burada çocuklar uçurtmalarını uçurabilecek, çeşitli etkinlikler yapabilecek. Diğer taraftan eski Çamlık Restoranın olduğu alanda kır kahvesi yapılacak. Çamlıkta uygun bir yere dokuya uygun seyir terası gerçekleştirilecek.

Çamlık yan kenarlarında ve orta alanda yürüyüş yolları yapılacak

Yürüyüş yolları ve ışıklandırmaların yapılacağı Çamlık’ta uygun noktalara çocuk oyun alanları, tuvalet ve lavabolar yapılacak. Çam ağaçları için toprak iyileştirilmeleri de yapılarak yaşlanan ve kuruyan ağaçlar kesilerek yerine yenileri dikilecek.

Mangal kaldırılacak

Piknik masalarının da değiştirileceği Çamlık’ta çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı mangal ve barbekü yapılması yasaklanacak olup mangal ve barbekü için Çınarsuyu tesisleri, Asarkaya Kent Ormanları gibi mekânlardan istifade edilecek.

İmar değişikliği yapılacak

Ünye’nin sembol noktalarından biri olan Ünye Çamlık’a gelecek ile ilgili koruma altına alınması için gerekli imar değişiklikleri yapılarak koruma altına alınacak.

Toplantıda alınan karar kapsamında ortaya atılan ilavelerin de değerlendirilerek son şeklinin verileceği proje, son kez Ünyelilerin görüşüne sunularak, Çamlık’ta en kısa süre içinde uygulama çalışması başlatılacak.


<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-