Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BÜYÜKŞEHİRİN ALIM GARANTİLİ MODELİ YAYGINLAŞTIRILSIN

BÜYÜKŞEHİRİN ALIM GARANTİLİ MODELİ YAYGINLAŞTIRILSIN
12 Ocak 2021 - 23:07

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı alım garantili üretimin yaygınlaşması gerektiği vurgulayan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Çiftçilerimizi köylerinde tutacaksak, ürettiği ürünün para etmesi ve geçimini sağlayacak duruma gelmesi çok önemlidir.” dedi.

Çiftçilere gereken imkanın verilmesi durumunda en iyisini yapacağını söyleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı alım garantili üretim modelinin yaygınlaşması gerektiği vurguladı.

Çiftçiyi köyde tutmanın yolunun ürettiği ürünle geçinebilmesi olduğunu söyleyen Başkan Akça, “Çiftçilerimizi köylerinde tutacaksak, köye geri dönüşün önünü açmayı planlıyorsak, çiftçimizin ürettiği ürünün para etmesi ve geçimini sağlayacak duruma gelmesi çok önemlidir. Göreve geldiğimiz günden beri çiftçimizin ürettiği ürünlerin muhakkak bir marka değeri olmalı, üretilen her ürünün bir standardı olmalı ve hepsinden önemlisi çiftçilerimizin ürettiği ürünün alım garantisi olmalıdır diye çaba içerisindeyiz.” diyerek çitçinin ürününün alım garantisinin olması gerektiğinin altını çizdi.

Alım garantili ürün modelini başarılı bir şekilde gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni örnek veren Başkan Akça, “Bu çabamıza örnek olarak Gürgentepe ilçemizde Ordu Büyük Şehir Başkanlığımızın öncülüğünde, Tarım ve Orman İl ve İlçe müdürlüğü ve ziraat odası katkılarıyla üretilen ‘çoban fasülyesi’ alım garantili ürettirilmiş, yapılan üretimin ardından fasülyeler ORTAR tarafından satın alınmış ve üreticilerde emeğinin karşılığını aldığı için memnun olmuş, bir dahaki senenin planlamalarını ve hazırlıklarını yapmaya başlamışlardır.” diyerek açıkladı.

Alım garantili üretimin çoğalarak devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Akça, “Bu da gösteriyor ki üreticilerimizin üretimde kalabilmesi ve devamının getirilmesi için ürettiğinin para etmesi ve geçimini sağlayacak durumda olmasıdır. Ürünlerin çeşitliliği artırılmalı ve çiftçimizin üretim planlaması yapılarak, markalaşması sağlanmalıdır. Ürettiğinden geçimini sağlayan çiftçilerimizde tarlasında, kümesinde, serasında ve ahırın da kalması sağlanmış olacaktır. Alım garantili üretimin çoğalarak devam ettirilmesi ve bu örneklerin artırılması için bu işle iştigal eden tüm kurumların koordineli bir şekilde hareket etmesi, üretimin devamı ve standardizasyonunun sağlanması gerekmektedir.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-