Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BÜYÜKŞEHİR 19 İLÇEDE 19 YÖRESEL MİMARİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR

BÜYÜKŞEHİR 19 İLÇEDE 19 YÖRESEL MİMARİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR
26 Ocak 2021 - 0:51

Ordu Büyükşehir Belediyesi imar çalışmalarında Ordu’ya yönelik yöresel mimari yarışması düzenliyor. Yarışma hakkında Ordu Büyükşehir Başkan Danışmanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen A52 TV ekranlarından özel açıklamalarda bulundu.

Şen;

Bugün kendi içimizde kısır bir döngüde dolaşıyoruz, nefes alamayan, yeşil rutubetli evler oturduğumuz binalar sağlam değil, huzurlu değiliz. Türkiye’nin her yerinde böyle Metropol dediğimiz İstanbul’da öyle, insanlara bir soru sorun nezaketen cevap vermesi lazım ama size sert bir şekilde cevap veriyor sadece İstanbul’da değil burada da böyle. Bir şeyden korktuk ben hep şunun söylüyorum iyi bir kentsel dönüşüm modellemesi yapmak istiyorsanız öze dönüp zihinsel dönüşümü halletmeniz lazım. Ne demek bu bizim öz değerlerimizde var olan yaşam kültürümüz, manevi değerlerimiz, geleneklerimiz, yaşam tarzımız bunlar bizim öz değerlerimiz.

ORDUYU ÖNEMSİYORUZ

Sayın Bakanımız Büyükşehir Belediye Başkanımızın istekleri ile biz şu an 19 İlçede 19 yerleşim yerinin planlamasını yapıyoruz. Sadece burada oturan vatandaşlarımız değil birçok yerde oturan vatandaşlarımız var. Büyükşehirlerde buralı olup oturan birçok kişi var ve bu vatandaşlar memleketlerine gelip kalabilecekleri bir yer yok. Sayın Bakanımız da bunu daha önce söylemişti, biz 19 İlçede 19 Yöresel Mimari yarışması düzenliyoruz. Yöresel Mimari değerlerimizi gün yüzüne çıkaracağız. İnsanlar artık toplu yerlerde yaşamak istemiyor ve bir ayaklarını toprağa atmak istiyorlar. Biz dinamik bir toplum değiliz biz doğa ile barışık bir toplumuz. Bu pandemi süreci böyle bir ihtiyacı ortaya çıkardı ki daha önce çalışmalara başlamıştık. Bu uygulamayı da 19 İlçe de başlayacağız.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-