Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Bu yıl fındıkta patron TMO

Bu yıl fındıkta patron TMO
19 Kasım 2019 - 23:26

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, piyasada 200 bin ton civarında fındığa lazım olduğunu belirterek, “Bu yıl fındıkta patron TMO… 25 TL dese 25 TL, 30 TL dese 30 TL. TMO elindeki ürünün kıymetini bilmeli, 2020 Nisan ayından sonrada, parça parça satmalıdır” dedi.

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, ABD’nin Florida kentinde düzenlenen kısa adı INC olan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin 38’inci kongresinde açıklanan 850 bin tonluk fındık rekoltesinde 100 bin ton yanıldıklarını söyledi. Piyasaya 200 bin ton civarında hesapta olmayan fındık lazım olduğunu kaydeden Feyzi, “İhracatçılar 800 bin ton fındık rekoltesi açıkladılar. TMO’ya da devreye girdi, üreticimiz zarar görmeden sezonu büyük bir bölümünü anlattık. Ama geldiğimiz nokta itibariyle daha kasım ayı gelmeden üreticinin elinde fındık çok az kaldı, esnafın elinde de fındık yok. O zaman nerede bu 800 bin tonluk rekolte? Artık tescil edilen fındık miktarlarına baktığımız zaman bu 800 bin tonluk rekoltenin kesinlikle olmadığını, hatta 700 bin tonun da altında bir rekolte olduğunu gözlemledik. Sezonun analizini yaptığımız zaman da; İtalya, Gürcistan, Azerbaycan gibi fındık yetiştirilen ülkelerde fındık rekoltesinin ciddi bir orada noksan olduğundan dolayı da tarihi bir ihracat var. Yani rekolte beklenen rekolteden 100 bin ton daha aşağıdadır. Muhtemelen 325-330 bin ton da yurt dışına fındık ihraç edilecek. Geçen yıl giden rakamlar iç fındık 275 bin ton civarında. Yani bu da 50-60 bin ton civarında iç fındık, 100 ve 120 bin civarında kabuklu fındığa tekabül eder. 100 bin ton rekolte yanılması, 100 bin ton da ihracat fazla gidiyor toplamı 200 bin ton. 80 bin ton civarında da TMO’nun elinde fındık var” diye konuştu.

Herkes TMO’nun elindeki fındığa göz dikmiş

Feyzi, “Herkes Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elindeki fındığa göz dikmiş. 2019 yılında fındığın patronu Toprak Mahsulleri Ofisi’dir. Ben Tarım Bakanımıza seslenmek istiyorum; elimizdeki bu ürünün kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Şu anda TMO derse ki bu ürün 25 TL, inanın piyasada fındık fiyatı 25 TL, 30 TL desin 30 TL olur. Çünkü TMO’nun fındığını alıcılar satmasını bekliyorlar. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elindeki fındık piyasanın yönünü belirleyecektir. TMO’nun amacı fındık almak değildir, fındık piyasasında regülatör olarak görev yapmaktır. Yani elindeki fındığı cazip fiyatta satarsa her sene fındık almak zorunda kalır. Elimizdeki ürünün altın değerinde olduğunu unutmamalıyız. O yüzden dalda 2020 yılının fındığı belli olmadan TMO, ürününü satışa çıkartmamalıdır. Ürününü nisan ayında satışa çıkartmalıdır. Mayıs, haziran ve temmuz olmak üzere satışını üç aya bölmelidir. Yani bir satmaya elindeki ürünün hepsini satmamalıdır ve günün piyasa koşullarının üstünde fiyat açıklamalıdır” ifadelerinde bulundu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-