Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“BU NE YAMAN ÇELİŞKİ?”

“BU NE YAMAN ÇELİŞKİ?”
20 Eylül 2020 - 0:21

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Ordu’nun Fatsa İlçesindeki altın madeninin çevreye verdiği tahribatı ve madenin genişleme niyetini fark etmişti. Hatta madenin hemen yakınında çıkarılan orman yangının da bu niyetle ilgili olduğunu iddia etmişti. Konuyla ilgili Enerji Bakanlığına verdiği soru önergesine bakanlıktan ‘madenin genişleme çalışması yoktur’ cevabı geldi. Ancak 1 hafta sonra Çevre ve Orman Bakanlığı söz konusu madenin genişleme çalışmaları için inceleme toplantısı kararı aldı. Adıgüzel’in konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

“Fatsa’daki altın madeninin genişleme niyeti olduğunu biliyorduk. Bununla ilgili Enerji Bakanlığı’na verdiğimiz soru önergemize 3 Eylül tarihinde bakanlıktan gelen yanıtta ‘herhangi bir genişleme işlemi yapılmamıştır.’ denilmesine rağmen konuyu takip ettik ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 Eylül’de söz konusu madenin kapasite artışı için toplantı yapılmasına karar verdiği fark ettik. Bu ne yaman çelişki?

Bu konuyu Çevre Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ve ÇED Genel Müdür V. Mehrali Ecer ile tele-konferans görüşmesi ile ele aldım. Toplantının tarihinin ilan edilmesi gerektiğini ve bu toplantıya taraf olarak katılmak isteyen bilgi sahibi kişilerin de katılımının sağlanması gerektiğini ifade ettim.

Girişimlerimiz sonucu, hem toplantı tarihini öğrendik hem de kendileri bu toplantının kamu kurumları arasında bir toplantı olsa da Fatsa Çevre Derneği’nin de bu toplantıya katılmasını kabul ettiler.

Fatsa’daki altın madeninin de Ordu’da ihalesi açılmış ya da açılacak başka madenlerin de çevresel etkileri ile ilgili takipte kalmaya devam edeceğiz.”

            Söz konusu çelişkinin nedenlerini sorduğu ikinci bir soru önergesi hazırlayan Adıgüzel, Enerji Bakanlığı’na şunları sordu:

·        Bakanlığınızın söz konusu çalışmalar, raporlar ve toplantılarla ilgili bilgisi yok mudur?

·        Bakanlığınız uhdesinde bulunan söz konusu bir genişleme faaliyeti ile ilgili bu bilgi kopukluğunun nedeni nedir?

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-