Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BU NASIL COVİD-19 MÜCADELESİ

BU NASIL COVİD-19 MÜCADELESİ
07 Mart 2021 - 23:41

Koronavirüs tedbirleri kapsamında başlatılan dinamik denetimler uygulaması tüm hızıyla devam ederken, Ünye’de bazı kamusal alanlarda denetimlerin olmadığı ortaya çıktı.

Orta Çarşı caddesine ve bazı noktalara HES kodu ile giriş sağlanırken Ünye Kaymakamlığına girişte HES kodu uygulamasının olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Ünye’de Belediyesi dahil birçok kamusal alanda HES kodu zorunluluğu getirildiğini yerinde tespit eden muhabirlerimiz, HES kodu uygulaması yapılan Ünye Belediyesi’nden ve HES kodu uygulaması yapılmayan Ünye Kaymakamlığı binasından görüntüleri kaydetti.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER


HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar (HES) kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi durumlarda, vatandaşın COVİD-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını gösteren bir koddur. HES kodu 3 şekilde alınır:

-Sağlık Bakanlığı’nın mobil HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

-HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

-HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-