Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BELDE EVLERİ İMAR FACİASI TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

BELDE EVLERİ İMAR FACİASI TÜRKİYE GÜNDEMİNDE
08 Temmuz 2019 - 14:34

KARADENİZ kıyısında, yeşille mavinin buluştuğu noktada kurulu Ordu’da, 3 blok halinde yükselen, 17’şer katlı gökdelen inşaatlar tepkilere her kesimden tepkiler geliyor.Binalara, sosyal medyadan tepki gösterenler yanı sıra,siyasiler ve köşe yazarların ardından en can alıcı tepkiyi Prof.Dr.İlber Ortaylı koydu.

İMAR FACİASI ULUSAL MEDYADA

İLBER ORTAYLI’DAN “KARADENİZ’DE İLAHİ KOMEDYA ve HAYASIZ İSTİLA”dediği yazısında imar rezaletini eleştirdi ve bir an önce imar kyımının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Hürriyet Gazetesindeki köşesinde Ordu Kiraz limanında imar faciası olarak yükselen üç dev blok için çok duyarlı ve güzel bir makale kaleme aldı.

İŞTE O DERS ALINMASI GEREKEN YAZI

Prof. Dr. İlber Ortaylı hoca “Karadeniz’de İlahi Komedya” adlı yazısını aşağıya aynen paylaşıyorum. İnşallah ülkeyi ve Ordu’yu yönetenlerde bu duyarlı yazıdan etkilenip ellerindeki kanuni yetkileri harekete geçirmeyi ve üstadın dediği “Hayasız İstila” yı durdurmaya karar verirler. İşte o yazı:
“… 30 sene evvel dahi söyleseler “Akla gelmeyecek bir çılgınlık” derdim. Hele ilk gördüğüm Karadeniz kıyılarının yani 1966 yılı temmuzunun o unutulmaz pitoresk çarpıcılığında düşünülmeyecek bir kâbus olabilirdi. Dışişleri Bakanlığı bir Danimarkalı gazeteciyle profesör eşini davet etmiş. Arabalarıyla geldiler. O zamanki bakanlığın böyle geziler için mihmandar tutma imkânı yoktu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden rica etmişler. Dekanlık bana sordu. Gezi hattını Çorum’a kadar biliyordum ama ilk defa Samsun’u gördüm. Zengince bir Anadolu şehriydi ama birtakım derbederlikleri vardı. Çarşamba’yı geçene kadar doğrusu çok etkilendiğimi hatırlamıyorum ama Ünye, Fatsa, Ordu yeşilin ortasındaki güzelliklerle doluydu. Karadeniz’in eski ustalarının yapıları tabiata hâkimdi. Hava güzeldi. Masmavi deniz taş ve ahşap karışımı binalar, süratle seyahati tamamlamak için koşuşan karı-kocayla aramı ilk açan sebepti…”
“İMAR FACİASI”
“…Ordu’nun daha uzun yıllar, 1980’lere kadar yapısı pek bozulmadı. Belediye başkanlarının bunda rolü var ama 1990’lardan itibaren imar nizamında cıvıma ve çokkatlılık patladı. 2000’li yılardan sonra ortalık Dante’nin “İlahi Komedya”sındaki manzaralara dönüştü. Giresun ve Tirebolu ise daha hazin, bazıları eski konaklarını yıkamasalar bile önüne kendi bildikleri çirkin yapıları dikiyorlardı. O güzel Tirebolu ve sonradan birkaç kere daha gidip gezindiğim üniversitede konferansa gittiğim Giresun süratle değişmeye başladı. 2000’li yıllar bu imar faciasının zamanıdır.
Şimdi ise daha utanmazca bir girişim, gökdelen dikiliyor. Giresun’un, o güzel resmin ortasına bir garip gökdelen. Ordu’da ise 3 bloktan oluşan bir gökdelen sitesi. Hangi iktisadi talebe cevap verdiği meçhul bir yatırım. Ama tabiatı tahrip ettiği çok açık.
“HAYASIZ İSTİLA”
Binalar mavi gökle bağdaşmıyor. Yerle ne kadar barışık derseniz denizlerin doldurulmuş kısmına bina dikmek çok mu akıllıca? İstanbul’da yer tükendi. İzmir’e de el attılar. Şimdi de Karadeniz kıyılarına tırmanıyorlar. Allah aziz vatanı bu hayâsız istiladan korusun…”

ORTAYLI’YA TEŞEKKÜR

Prof.Dr.İlber Ortaylı’ya öncelikle çevreye ve Ordu’ya bizden daha çok değer verdiği ve kıyamadığı için Çakır medya ailesi olarak teşekkür ederiz.Biliyoruz ki üzerinde yaşadığımız kentler geleceğe taşıyacağımız birer emanet.Bu bilinçle yüzyıllara taşınacak eserleri,doğayı ve kent kimliğini küçük hesaplar için yok etmeyelim.