Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAŞKAN SOYDAN’DAN ÜRETİCİYE ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BAŞKAN SOYDAN’DAN ÜRETİCİYE ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
03 Mart 2021 - 0:13

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan A52TV ekranlarında merak edilenleri cevapladı.Özellikle fındıktaki don ve üreticinin kredi ödemelerinin ertelenmesi konusunda açıklamalarda bulunan Soydan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan “Fındık bölgemizin en önemli gelişmelerinden bir tanesidir. Fındıkta her dönem çok farklı riskleri ve bakımları var.

Bugünler de ise fındıkta don olayı olacak mı? Yoksa oldu mu? Tedirginlik içerisindeyiz.

Bu sene baktığımız da fındıkta sıcak havanın etkisiyle tomurcuklarında erken patlama oluştu. Ülkemizde de mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık seyretti. Fındık zaten çok sıcağı ve soğu kaldıramayan bir üründür. Biz her zaman şunu söyledik ki kar yağışı olsun ,önümüzde ki yaza topraklarımız su toplasın ama bu dönem sıcak gitti ve tomurcuklar açtı. Bu nedenle kar yağarsa ve soğuk olursa fındıkta zarar olur diye belirtik.

Kar yağışı oldu ve ardından ayaz oldu. Bizlere özellikle İkizce ’den bir çok bölgeye kadar farklı şekilde ihbarlar geliyor. Özellikle bazı bölgelerde zarar olduğu anlaşıldı. Bizde Ziraat Mühendislerimizi alanlara gönderdik. Fındıkta zarar olduğunun anlaşılması için aradan 1-2 hafta geçmesi gerekiyor.

Çalışmalar yapıldı ancak oransal olarak söylemek mümkün değil ama önemli derece de bir zarar gözüküyor. İl Tarım Müdürlüğümüz de bir açıklama yaptı. Komisyon oluşturduk, üyelerimiz ile alanlara çıktık. Kamuoyunu bu konu hakkında doğru bilgilerle aydınlatılacak.

FINDIK YANDIKTAN SONRA YENİ DOĞUM OLUYOR MU?

Fındık tek verimlilik bir üründür. Fındık veren tomurcuk düşmüşse o sene artık verimi bitmiştir. Bu don olayını ara ara dönemlerde yaşadık ve fındığın tomurcuğunun düşmesinin ardından yeniden doğum yaşanmadı. Önümüzde ki 1 ay gibi bir süreç riskli bir süreçtir. 2004 yılında 4-5 Nisan gecesinde olan bir ayazda fındık gitmişti. 2014 yılında 30 Mart’ta gecesinde yine bir don olmuştu ve o dönemde fındıklar yanmıştı. Özellikle Gürgentepe ve Aybastı bölgelerinde fındık hiç açmadı. Bizim dileğimiz asla bir don olayının olmamasıdır. Üreticimizin fındığının harmanına getirmesi çok emek isteyen bir süreçtir. Üreticimizin her zaman fiyat konusunda istikrarlı davranmak lazımdır.

Bölgemizde manevi boyutu çok yüksek olan bir ürün ile uğraşıyor. Üreticimizi yaptığımız çalışmalar neticesinde doğru bir şekilde bilgilendireceğiz.

TARIM KREDİLERİ ERTELENMELİ Mİ?

Ziraat Bankasından kullanılmış olduğu tarımsal krediler veya Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandığı kredileri 5 yıla ertelenmesi şeklinde ki bizim müracaatlarımız var. Bu konu ile ilgili Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar çok ciddi şekilde açıklamalar yapıyor. Bir pandemi sürecinden geçiyoruz ve üreticilerimiz tarımsal anlamda devamlılığını sağlamak için çok büyük mücadele ediyorlar. Bu pandemi sürecinde gıdanın öneminini anlamış olduk. Ziraat Bankasının üreticilerinin kredileri 5 yıla kalkınması lazım ki üreticilerimizin üretmesi lazımdır.

Üreticilerimizin bu yapılandırmaya ihtiyacı var.” dedi

ÇAY SAATİ PROGRAMININ TAMAMINI İZLEYEBİLİRSİNİZ

KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA 23DK VE 33DK ARASINDA DIR
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-