Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAŞKAN SEMİZ ÇÖP KONUSUNDA İLK KEZ KONUŞTU

BAŞKAN SEMİZ ÇÖP KONUSUNDA İLK KEZ KONUŞTU
09 Şubat 2020 - 23:58

Uzun süredir Ülküvez çöp alını gündemi meşgul etmeye devam ediyor.Ülküvez çöp alanıyla ilgili herkes bir açıklamada bulunurken,Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz bugüne kadar hiçbir açıklamada bulunmamıştı.

Çaybası Belediye Başkanı Hüseyin Semiz, Çakır Medya Genel Medya Gene Yayın Yönetmeni Cihan Çakır’a suskunluğunu bozdu.Başkan Semiz herkesin merak ettiği çöp alanı konusunda ilk kez Çakır Medyaya konuştu.

İŞTE BAŞKAN SEMİZ’İN AÇIKLAMALARI

“Biz hizmetlerimize 26 mahalleyi ayırmadan başladık. Ben yol yapma ve genişletme çalışmalarına Göksu Mahallemizden başladım. Sonra Kapılı’dan, Taşkesiği’nden, Cevizli Yatak’tan, Mollalı’dan, Aşıklı’dan, Çakıllı’dan, İlküvez Merkezden, Köklük’ten ve Akbaba’dan devam ettim. Hiçbir mahallemizi diğerinden ötekileştirmedik.

Ama şu anda maalesef ilçemizde bizim de bir tık üstümüzde olan bir problem var. Vahşi atık depolama tesisimiz yaylada yapılan bir tesis. Bu tesisin 2010 yılında kararı alınmış, 2012 yılında ise inşaatı başlanmış. Bu kararın kimler tarafından alındığını, bu aşamalara geldiğini halkımız çok iyi bilir.

Israrla bölgemize davet edilen bir yapı var.

Israrla gelin, bizim memleketimizde bunu yapın diyen insanlar, yöneticiler olmuş. Maalesef aynı insanlar bugün neredeyse ‘benim bu işten hiç haberim yoktu’ diyecek.

‘Bunu yapanın Allah belasını versin’ diyecek kadar yüzsüzleşebiliyorlar. Onlar afına üzülüyoruz. İnsanlar seçim kaybedebilirler, insanların geçimi zorlaşabilir ama kişiliklerini bu kadar kaybetmemeliler.

‘Evet bunu biz getirdik ama dediğimiz normlarda olmadı. Bunun takibini yapacağız’ deseler bunu anlayabiliriz.

Çöp ile alakalı Büyükşehir Belediyemizin devreye girdiğini görüyoruz.

Bu süreçte bir hata, bir noksanlık evet oldu. Ama bu böyle devam etmeyecektir. Ben ilçemin adının bu şekilde sanki kontrolsüz bir yapılanmaymış gibi gösterilmesine çok üzülüyorum. Bu problem çözülecektir. Büyükşehir Belediyemiz bu konu ile ilgili gerekli taahhüttü vermiştir. Bu konuyu bilmeyen kalmamıştır ve gizlisi saklısı yoktur.

Buraya dünya normlarında bir iyileştirme yapılacaktır.

Bunun için 14-15 milyon masraf edilecek, bu masraf ile çöp suyunun derelerimize karışmaması için arıtma sistemleri çalıştırılacaktır. Su, arıtma sisteminden çıktıktan sonra %5 oranında dahi kirlilik arz etmeyecektir. Bu su, derelerimizi bu şekilde tahliye edilecektir. İhalenin bitiminde oraya yaklaşık 1800 tane de ağaç dikilerek orası %90 oranında eski halini bulacaktır.

Bunun dışındaki bir şeyi Çaybaşı Belediyesi olarak bizim kabul etmemiz mümkün müdür?

Doğamız derelerimiz su kaynaklarımız Tabii ki zarar görmeyecek. Ama bu buraya getirilene kadar yapılacak olan bir çalışmaydı.

Biz bu saatten sonra bunu nasıl kurtarırız?

Biz bunu %100 oranında iyileştirilmesini takip ederiz. Verilen taahhütler olmadığı zaman bu işe biz de karşı dururuz ama biz nihayetinde devletin bir memuruyuz. Devletimizin kanun ölçüsünde yapacağı hizmetin önüne geçme şansımız olamaz.

Hemşerilerimize sesleniyorum; çıkmaz bir yol takip edilmemelidir. Devletin tavsiyelerini, devletimizin yapacağı çalışmaları yakinen takip etmeliyiz. O mevkiinin çocuklarından orada işçiler çalıştırılmalı. Bu da ciddi bir sayıdır. O bölgenin insanları hem orada çalışmalı, hem de o tesisin çalışıp çalışmadığını yakından takip edecek seviyede olmalıdır. Bu memleketin sorunlarını biz halkımızla beraber çözeceğiz. Halkımızla bizim aramıza girmeye çalışanların fitneden fesattan başka, artı 1 projesi varsa dinlemek isteriz.

İlçemizin adını itibarsızlaştırmak için yapılan bir hamle var.

Biz muhtarlarımızla bu konu ile ilgili istişare halindeyiz. Çaybaşı Belediyesi bu işe karışmıyor, Çaybaşı Belediyesi takip etmiyor gibi bir şey söz konusu değildir. Devletin en üst makamları ile birlikte bu işler takip ediliyor. Ama takdir edersiniz ki Çaybaşı Belediyesi’nin de bir duruşu olmalıdır. Biz bu tesisi normlar bizim istediğimiz seviyeye çıkmazsa, bizim istediğimiz kritere ulaşılmazsa istemeyiz.

Bizden önceki dönemlerin burada çaktığı hatalı çivilerin çıkarılması çok kolay olmuyor. Burada yapılmış anlaşmalar var. Burada ödenilen, ödenmesi planlanan tazminatlar var. Biz bunu istemeyiz, bu çözüm olmuyor.

2013-2014 yılında Göksulu hemşehrilerim orada eylem yaptığı zaman aynı memleket değil miydi?

O zaman Göksulular İlküvez’de sokağa çıkarılmadı. O zaman Göksulular masum bir şekilde eylem yapıp ‘Ağaçlarımız neden kesiliyor? Buraya ne yapılacak?’ diyen vatandaşlarımız, o dönem idareciler tarafından parmakla gösterilerek “bunlar mahkemelik’ dendiler. ‘Ücra bir köşeye çekin ifadesini biz alalım, sonra mahkeme alsın’ dendi. Bunlar yalan mı? Bunlar yaşanmış hadiseler.

Ben zaten vatandaşımın yanındayım.

Çaybaşı Belediye Başkanı olarak benim yaylada nöbet tutmamı bekleyenler var. Ben zaten vatandaşımın yanındayım. Ben vatandaşımın ulaşamayacağı yerlerde de haklarını savunmaya çalışıyorum ve çalışacağım. Bunun aksini kimse iddia edemez. Ama Çaybaşı Belediye Başkanı da, haksız olan bir durumda ortalığı germenin Çaybaşı’na bir istifadesinin olmadığını çok iyi bilir.

Biraz zaman vermemiz gerektiğini görüyorum

Vahşi depolama alanı ile alakalı biz Büyükşehir Belediyemizin de, Valiliğimizin de, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzün de tutumlarını takip ediyoruz. Ama biraz zaman vermemiz gerektiğini görüyorum. Burada 6-7 aydır bu işe hiç eylem hazırlığında bir yaptırım uygulamayı planlamayan insanlarımızın, orada iyileştirme faaliyetleri başlayınca eyleme başlamaları bize biraz manidar geliyor. Bunun altını araştırmanız gerekiyor. Bunun altındaki yapılanmayı görmemiz gerekiyor.

İnsanlarımızın bir duruşu olmalı.

Ben oranın doğallığının %100 korunması noktasında elimden geleni yaparım. Halkımın yanındayım ama halkımızı yanlış kışkırtanların amaçlarını az çok biliyoruz. Olayları seçimden gelen bir hırs haline getirmeye çalışanları esefle kınıyoruz. Seçimler 5 senede bir yapılıyor. Biz halkımızın yanında mahcup olacağımız hiç bir hamle yapmadık. Yapmayacağız.

Halkımızın yanındayız.

Biz temiz kalpli halkımızın elini vicdanına koyarak olayı suhuletle takip etmesini tavsiye ediyor, saygılarımı sunuyorum “dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-