Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Başkan Şahin’den Eğitim Eleştirisi

Başkan Şahin’den Eğitim Eleştirisi
19 Eylül 2019 - 18:22

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Eğitim Sistemine değinen Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Yaşadığı yeri, toprağını, hayvanını, insanını tanıyan bir gençlik yetiştimeliyiz

Her gelen yönetim; yeni bir söylem ve eylem planı ile ortaya çıksa da yapboz tahtasına dönen eğitim sistemimiz hiç de iyiye gidiyormuş gibi gözükmüyor. İktidara gelenlerin kimliği ne ise eğitim sistemini de aynı kimliğe büründürmek istiyor fakat bunu beceremediği gibi mevcut sistemi de olduğundan kötü duruma getirebiliyor.Her öğrenci tornadan çıkmışçasına aynı değenlendiriliyor. Oysa her öğrencinin zihin dünyası, psikolojik yapısı, kabiliyeti farklı. Sorgulayan muhasebe eden düşünmeyi önceleyen bir eğitim sistemine ihtiyacımız var ve bunu öncelemeliyiz.”

“Yaşadığı yeri, toprağını, hayvanını, insanını tanıyan bir gençlik yetiştimeliyiz. Topraktan, doğadan ve insandan tecrit edilmiş; test kitaplarına ve beş şık arasına sıkıştırılmış bir nesil üretemez onlara üretmeyi öğretmeliyiz. Hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun; yaşlılara hürmeti, yolda kalmışa yardım etmeyi, haksızsa güçlünün karşısında; mazlumun yanında olabilmeyi öğretmeliyiz.”

“Doktor olmanın değil ehil doktor olmanın daha efdal olduğunu öğretmeliyiz. Eksilterek inşa eden bir mühendis değil malzemeden eksiltmeden inşa eden bir mühendisin daha efdal olduğunu öğretmeliyiz. Herkes öğretmenlik okuyup öğretmen olabilir ama biz onlara insanlığa faydalı bir öğretmen olmayı her şeyden önce iyi bir insan olmayı öğretmeliyiz. Bu sistemin kilit taşlarından biri olan eğitimcilerimizin; geçim sıkıntıları yüzünden sosyal medyada ya da sokaklarda bulunmak zorunda kaldığı eylemlerden dolayı  saygınlığını yitirmemesi ve hayatını idame etmesi için gerekeni fazlasıyla yapılmalıyız ki tek dertleri bir nesil yetiştirmek olsun. Bir eğitimci için borçlarını düşünerek derse motive olmak mümkün olmasa gerek.”

“Yine eğitim ve öğretimde “Ben yaptım oldu.” tavrından vazgeçmeliyiz.Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu’nun da söylediği gibi: “Disiplinsiz bir eğitim öğretim dönemi, disiplinsiz çocukların yetişmesine vesile olur.” Onlar bizim geleceğimiz. İyi bir gelecek istiyorsak bu ancak onlara ve onların öğreticisi pozisyonunda bulunan eğitimcilerimize sahip çıkarak mümkün olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle yeni Eğitim ve Öğretim yılının tüm öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz açısından her anlamda başarılı bir dönem olmasını; yöneticilerimiz içinse yeni ufuklar açmasını temenni ediyorum.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-