Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MARAL’DAN SONDAJ ÇALIŞMASI HAKKINDA ÇARPICI AÇIKLAMA

MARAL’DAN SONDAJ ÇALIŞMASI HAKKINDA ÇARPICI AÇIKLAMA
06 Kasım 2020 - 15:16

Geçtiğimiz günlerde CHP vekilleri Ünye Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallesi’nde özel bir firma tarafından bölgede bentonit madeni arama faaliyetleri kapsamında yapılan sondaj çalışması nedeniyle köylülerle bir araya gelmişti.

Bugün Basın ile bir araya gelen CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral “Cumhuriyret Halk Partisi Ünye İlçe Başkanlığı olarak her zaman bölge halkının yanındayız, her türlü desteği vereceğiz ”belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral;  “Bildiği gibi Ordu coğrafyası uzun süredir fütursuzca başlatılan maden arama ve siyanürlü altın işletmeciliği felaketi yaşıyor. Bölgemizde halen inşaat malzemesi temini nedeniyle işletilen agrega tesisleri, neredeyse tamamı ihracata çalışan bentonit ocakları ve bentonit tesisleri, Fatsa Bahçeler mahallesinde siyanürle altın üreten bir tesis bulunmaktadır. Son alınan kararlarla beraber Ordu’nun kamu arazilerinin üçte biri maden arama sahası ilan edilmiş durumda. Bu kararla beraber Ordu’nun birçok mahallesinde siyanür kullanılan altın işletmeciliğinin önü açılmaktadır.

Son zamanlarda Ünye’de de bentonit rezerv tespiti adı altında Üçpınar, Yeşilkent ve Çiğdem mahallelerinde sondajlara başlanmıştır. Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü sondaj noktalarında yapılacak sondaj işlerini bir özel sondaj firmasına ihale etmiştir. Firma yetkilileri mahallelerde yapacakları çalışmalarla ilgili bölge halkına açıklayıcı ön bilgiyi vermeden ve arazilerin kullanım hakkına da riayet etmeden çalışmalara başlamıştır,

Son dönemde yapılan mevzuat değişiklikleri ile bu çalışmalar Çevre Etki ve Değerlendirme belgesinden de muaf tutulmuştur. Bu nedenle halkın katılımı bir kenara itilmiş, biz devletiz yaparız anlayışı ile çalışmalar başlamıştır. Çalışmalar bölge sakinleri tarafından yediden yetmişe büyük bir tepki ile karşılanmıştır. Ünye kamuoyu ve tüm Türkiye çapında faaliyetlere büyük tepkiler olmuştur. Bölge halkının uzun yıllardır eksikliğini çektiği yol, içme suyu, kanalizasyon ve çöp gibi temel hizmetler dururken, devletin  yabancı şirketlerin karlarını gözeterek bölgeye yaptığı ve bölge halkının hiçbir zaman tasvip etmediği bu sondaj faaliyetini durdurmak için genç-yaşlı, kadın-erkek herkes seferber olmuştur.

İki kez mahalle sakinlerinin tepkisi nedeniyle durdurulan faaliyetler asker, jandarma ve polis eşliğinde devam ettirilmek istenmiş, halkın karşı koyması üzerine hiç de hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmıştır. Kadınlar ve genç kızlar yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmış, genç yaşlı gözetmeksizin insanlar ters kelepçe takılarak gözaltına alınmışlardır. Temel ihtiyaçlar için kılını kıpırdatmayan devlet üç-beş yabancı şirketin karları için seferber olmuştur.

Sözünü ettiğimiz Üçpınar, Yeşilkent ve Çiğdem mahalleleri Ordu coğrafyasının ve Ünye’nin en sorunsuz mahalleleridir. Fındık verimi en yüksek olan  bölgedir, ayrıca bal üretiminin en modern şekilde yapıldığı mahallelerdir. Bu nedenle nüfusu artan ender mahallelerimizdendir. Bölge halkı madenciliğe karşı da değil. Halen Üçpınarda ve Yeşilkentte bentonit ocakları bulunmaktadır, daha önce Asfalt ve hazır beton için agrega tesisleri de bulunmaktaydı. Bölge halkı yollarının bozulması ve trafiğin de ağır kamyonlar nedeniyle tehlike saçmasına rağmen hiçbir engellemede bulunmamıştır.

Alınan güvenlik önlemlerine ve MTA’nın hiçbir açıklaqma yapmamasına, tüm açıklamaların güvenlik güçlerine bırakılmasından da anlaşıldığı gibi bu madencilik faaliyeti bölge için onulmaz tehlikeler yaratacak olan altın madenciliğinin ön etütleridir. Bölge sakinlerinin atanmış devlet görevlilerinin insafına terk edilmiş olmasıdır. Seçimle işbaşına gelen İktidar Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, Ünye Belediye Başkanı ve İktidar Partisinin seçimle yetki alan Belediye Meclis Üyelerinden ne bir ziyaret ne de bir açıklama yapılmamıştır.

Mülki amirler, Güvenlik görevlileri nin verdiği sözler ve açıklamalar suya yazılmış yazı gibidir.  Görev süreleri maksimum dört beş yıl olan bu devletin atanmış amirlerinin beyanatları halkı tatmin  etmemektedir. Seçimle görev alan Milletvekilleri ve yerel yöneticilerin suskunluğuna da halkımız gerekli cevabı ilk fırsatta verecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak en başından itibaren olaya müdahil olunmuş, yerel ilçe örgütümüz gerekse milletvekillerimiz ve Genel Başkan yardımcılarımız tarafından faaliyetler ve olaylarla ilgili gerekli incelemeler yerinde yapılmıştır, Kamuoyu bilgilendirilmiş, mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla gerekli hukuki desteğin verileceği, Daha sonraki faaliyetler için her türlü desteğin verileceği sözü verilmiştir. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanlığı olarak her zaman bölge halkının yanındayız, her türlü desteği vereceğiz.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-