Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAŞKAN KÜÇÜKOĞLU’DAN PLAZMA BAĞIŞI ÇAĞRISI

BAŞKAN KÜÇÜKOĞLU’DAN PLAZMA BAĞIŞI ÇAĞRISI
04 Aralık 2020 - 23:08

Corona virüsü tedavisinde plazma bağışı ve immün plazma tedavisi terimini sık sık duymaya başladık.

COVID-19 hastalığını yenenlerden alınan plazmaların diğer hastalara nakledildiği “immün plazma tedavisi” Türkiye’de uygulanmaya başlanmıştı.
Peki,
İmmün Plazma bağışı nasıl yapılır? Plazma bağışını kimler yapabilir? İmmün plazma tedavisi ne demek?

Türk Kızılayı Ünye Şube Başkanı İsmet Küçüoğlu ile gazetemize özel yaptığımız röportaj da bizleri bilgilendirerek kan bağışı çağrısında da bulundu.

Türk Kızılayı Ünye Şube Başkanı İsmet Küçüoğlu yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

“İmmün Plazma daha yeni yeni meydana gelmeye başladı. İmmün Plazma aslında bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Türkiye de pandemi süreciyle birlikte özellikle covıd-19’a yakalananların tedavisinde kullanılmaya başlandı ve başarılı sonuçlar alındı. Dünya da Covıd-19 hastalığı için uygulayan ilk Türkiye’dir, bizim içinde bu gurur vericidir. İmüm plazma kan ürünüdür, kandan üç bölüm alınır. Bileşenler alındıktan sonra hastaya uygulanıyor. İnsanların kendi kendine iyileşmesi bekleniyor eğer iyileşmez de ağır duruma gelinirse plazma tedavisi uygulanıyor ve başarılı sonuç elde ediliyor.

Türkiye’de plazma çok az bulunuyor. İnsanlarımız Covıd-19’dan sonra çekinip vermek istemiyorlar.
İnsanlarımız tabiki de vermek istemeyebilir, ben çoğu insan gördüm ki yaşları büyük olsa da iğneden korkarlar, o yüzden kimseyi zorlamıyoruz ama bir gün kan size de ihtiyaç olabilir.

Kan vermenin biyolojik faydaları da vücut yeniden kan üretimine giriyor ve fazlasıyla faydaları vardır.

Ünye’de en bol bulunan kan grupları 0 rh pozitif ve A rh pozitifdir ancak öyle bir duruma geldik ki bu iki grubu bile bulamıyoruz. Ünye’de Pandeminin de artması nedeniyle insanlar kan vermekten de çekinir oldular. Şunu belirtmek istiyorum ki kan gerçekten bir gün hepinize lazım olur.

Plazma vermek isteyen bağışcılarımızın mutlaka iyileştikten sonra üzerinden 28 gün geçmesi gerekiyor ve en yakın plazma bağış şubesini aramaları gerekiyor. Bizim bölgemize de en yakın yerler Trabzon ve Samsun da var. Aradıktan sonra bir kaç test gerekiyor eğer uyumlu ise alınıyor uyumlu değilse alınamıyor.

Cumartesi ve pazar günleri yasaklar başlıyor. Bu yasaklar döneminde kan bağışlamak isteyenleri bizler evlerinden alabiliriz ve ya kendileri tırlar gelebilirler.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-