Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Başkan Argan, Ankara Ziyaretini Değerlendirdi

Başkan Argan, Ankara Ziyaretini Değerlendirdi
20 Ocak 2020 - 17:13

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, bugün Ak Parti Ünye İlçe Binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Argan düzenlediği basın açıklamasında, geçen hafta yaptıkları Ankara ziyaretinde gerçekleştirdikleri ziyaretlerden ve bu ziyaretlerde Ünye için görüştükleri konulardan bahsetti.

Ayrıca Ünye’nin gündeminde olan OSB, üniversite yerleşkesi, kültür merkezi ve Ünye-Akkuş-Niksar yolu ile ilgili son durumları açıklayan Argan, düzenlediği basın açıklamasında şu şekilde konuştu;

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan: “Geçtiğimiz haftalarda sıklıkla Ankara’ya ziyaretler gerçekleştirdik ve geçtiğimiz hafta da yine Ankara’ya bir ziyaretimiz oldu. Bu bağlamda ilk olarak Cumhurbaşkanımızın da himayelerinde “Akıllı Şehirler ve Belediyeler”Kongresine katıldık. Burası ülkemizdeki son dönemlerde büyük bir aşama kaydedilen dijital elektronik konularıyla ilgiliydi. Buranın ülkemizde Devrim arabasıyla başlayan sürecin bir parçası diyebiliriz. 1961 yılında başlamış olan Devrim araçları 2020 yılında devrin aracı ve TOGG olarak karşımıza çıkmış durumdadır. Buradan da anlaşılacağı üzere Türkiye dijital elektronik anlamında çok ciddi bir aşama kaydetmiştir. Akıllı şehirler de bunların bir parçası olmuştur. Gerçekleştirilen bu kongrenin temel amacı ise insan hayatına dokunmak ve kolay hale getirmektir.

Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey’e Başsağlığı Ziyareti Gerçekleştirdik

Yaptığımız bir diğer ziyaret ise Ünyeli hemşehrimiz Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey’in teyzesi Özay Haznedar Pilgir vefat etmişti. İl Başkanımız ve Ordu ilindeki belediye başkanlarımız ile beraber Genel Başkan Vekilimizi ziyarette bulunduk ve başsağlığı dileklerimizi ilettik. Genel Başkan Vekilimiz ise Ünyeli ve Ordulu hemşehrilerimize özlemini ileterek selamlar gönderdi. Herhangi bir sorun veya istediğimizin olup olmadığını bizlere sordu. Biz de malum çerçeve içerisinde Ünye’de yapılacak olan iş ve işlemler ile ilgili kendisine bilgi verdik.

Turizm Anlamında Ciddi Mesafe Kat Etmiş Olacağız

Ardından Ordu Milletvekilimiz Ergün Taşçı Beyfendi bizlere refakat etti ve onun eşliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızda özellikle Ünye ile ilgili olan bir takım yatırımlar ile iş ve işlemler ile ilgili ziyaretlerde bulunduk. İlk olarak Bakanlığımızın ilgili Genel Müdürlüğündeki Ünye Kalesi’nin 3. etap çalışmalarının hangi aşamaya geldiğini ve burada yapılması gerekenlerle ilgili fikir alış verişi, devamında Ünye Belediyemizin üzerinde titizlikle durduğu UNESCO çalışmalarıyla ilgili gelmiş olduğumuz nokta ve yatırımla ilgili planlananlar, ardından yine Belediye Başkanımızın titizlikle takip etmiş olduğu belli alanlarda sokak sağlıklaştırılması ve restorasyon çalışmalarının takibini yaptık. Bir çok Genel Müdürlük ile görüştük ve İnşallah turizm anlamında çok ciddi bir mesafe kat etmiş olacağız.

Şubat Ayında Kültür Merkezi Yapım Tarihi Belli Olacak

Kültür Merkezi ise bizim sıklıkla ifade ettiğimiz ve yakından takip ettiğimiz bir konudur. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan ile en son yapmış olduğumuz görüşmede bu yıl içerisinde Türkiye’de iki tane Kültür Merkezi yapılacağını, bir tanesinin ise Ünye’ye olacağını söyledi. Yatırıma alındı ve İnşallah Şubat ayı içerisinde Kültür Merkezi’nin ne zaman yapılacağıyla ilgili gün vermiş olacağız.

OSB’de Bürokratik Anlamda Hiçbir Engel Yok

OSB Genel Müdürümüz Sayın Ramazan Yıldırım ile görüşme yaptık. OSB’yi bir apartman inşa eder gibi düşünmemek gerekiyor. Bunun çok ciddi anlamda ayakları var, plan ve programları var. Ünye OSB ile ilgili bugün gelmiş olduğumuz noktada 500 dönüm alan kamulaştırıldı. 500 dönümlük alanın tamamı Organize sanayi müteşebbis heyetine geçti. İmar çalışmaları yapıldı. Şuanda altyapı projesinin yapılması için çalışmalara başlandı. Genel Müdürümüzden de altyapı çalışmalarıyla ilgili hızlandırılmasını istedik, o da yardımcı olacağını söyledi. En son gelinen noktada altyapı uygulama ihalesinin Mart sonu gibi gerçekleşeceğini umut ediyoruz. OSB ile ilgili bürokratik anlamda hiçbir engelimiz yok ve gayetli çalışmalarımız devam ediyor.

Belediyemizin Mali Yapısının Geliştirilmesiyle İlgili Fikir Alışverişinde Bulunduk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızda Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğümüz ile görüştük. Belediyemizin mali yapısının geliştirilmesi ve güçlendirilmesiyle ilgili bir takım fikir alış verişinde bulunduk. Orada da gayet verimli bir toplantı gerçekleşti.

Üniversite yerleşkesiyle İlgili Önemli Adımlar Atıldı

Üniversite yerleşkesiyle ilgili en son Rektörümüz Ali Akdoğan Bey’in taahütnameyi veyer teslim belgesi imzalamasıyla artık 220 dönümlük bir alanın üniversitemize geçtiğini söylemiştik. Bu hususta daha önce de Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bey, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olan Naci Ağbal’ı telefonla bizim yanımızda aramıştı. Naci Ağbal da buranın yatırım programına alınmasıyla ilgili istediğimiz zaman alabilir demesi bizleri ciddi anlamda sevindirmişti. Bizim yapmamız gereken paydaşlarımızı ve rektörümüzü bir araya getirmektir. Bu hafta veya önümüzdeki hafta İnşallah Sayın Rektörümüz ve burayı inşa edecek olan paydaşlarımızı bir araya getireceğiz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Ünye-Akkuş-Niksar Yoluyla İlgili Toplantı Gerçekleşti

Yine Ünye açısında önemi yüksek olan Ünye-Akkuş-Niksar yolu var. Bu yol da bizim yapılmasını istediğimiz ciddi projelerdendir. Gönlümüz istiyor ki Dereiçi yolu da bununla paralel bir şekilde yapılsın ancak Dereiçi yoluna baktığımızda 22 tane viyadükün, 8 tane ise tünelin olduğu bir yoldur. Burada yaklaşık 3 milyarlık bir maliyet de söz konusudur. Buranın yapılası arzusundayız çünkü çetin kış şartlarında daha hızlı ve konforlu bir iletişim sağlanmış olacak. Ancak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar da göz önünde bulundurularak bizim şuanda önceliğimizin Ünye-Akkuş-Niksar yolunun mevcut halinin karayolu standartlarına getirilmesiyle ilgili durumunun projelendirilmesi ve yatırım programına alınmasıydı. Bununla ilgili olarak daha önceden Karayolları Genel Müdürlüğümüz ile görüşmüştük. Orada bize eşlik eden Ergün Taşçı Milletvekilimizin, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ı aradığını ve buranın yatırım programına alınmasıyla ilgili Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan Bey’den randevu talep ettiğini dile getirmiştik. Bu randevu geçen hafta gerçekleşti. Ordu Milletvekillerimiz, Tokat’tan 3 tane Milletvekilimiz bir tane Grup Başkan Vekilimiz ve Bakanımız ile bir toplantı gerçekleştirildi. Tokat’taki arkadaşlarımız da bu yolun yapılmasını bizler kadar istiyorlar. Dolayısıyla bu yolun yapılma sürecini iki ilin Milletvekilleri nezdinde takip edeceğiz.”dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-