Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAŞKAN ALTUN “KONUNUN TAKİPCİSİ OLACAĞIM”

BAŞKAN ALTUN “KONUNUN TAKİPCİSİ OLACAĞIM”
17 Şubat 2021 - 17:33

İyi Parti İlçe Başkanı Ahmet Altun Büyükşehir Belediyesi kanunda yapılan kırsal mahalle değişikliği uygulamasında Çaybaşı İlçesinin de yararlanması için mücadele veriyor.

Başkan Ahmet Altun yaptığı başvuruya yönelik çalışmalar hakkında bilgi verirken şu açıklamalarda bulundu;

“16 Ekim 2020 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan “Kamu malı Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 7254 Sayılı Kanun ” ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili önemli bir düzenleme yapılmış, ilimizin büyükşehir yapılmasıyla köyden mahalleye dönüşen yerlerin tekrar Kırsal Mahalle Statüsüne dönüşmesinin yolu açılmıştır. Kolay Kanun değişikliğinde kırsal mahalleye dönüşümün koşulları ve uygulama şekli açıklanmıştır. Kanun değişikliği ile; Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyük şehir belediyesi sınırları içerisinde bulunup;

Sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı belediye hizmetlerine ulaşılabilirliği mevcut yapılaşma durumu vb. hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyük şehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı kararı ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler “Kırsal Mahalle” kabul edileceği belirtilmiştir.

Kırsal mahalle olarak belirlenen yerleşim birimlerinde;

-Emlak Vergisi Kanunu’na göre alınması gereken emlak vergisinden muaftır

– Bu yerlerde, ticarî, sanayi ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanır.

– Belediye gelirleri kanunları uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz.

– Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları %50 indirimli uygulanır.

– Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin iş yerleri için %50’sini, konutlar için %25’sini geçmeyecek şekilde belirlenir.

“ORDU BÜYÜKSEHİR BELEDİYESI FATSA, ÇAMAŞ VE İKİZCE İLÇESİNDE 112 YERLEŞİM BİRİMİNİN KIRSAL MAHALLEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTIR.”

Basta muhtarlarımız olmak üzere Çaybaşı Belediye başkanlığı ve meclisini bu konu da acilen bir çalışma yaparak Çaybaşı ilçemizin de bu kanun değişikliği acilen uygulanmalıdır. Kanun değişikliğinden mahalleye dönüştürülen köylerimize “Kırsal mahalle ” statüsü verilerek kanun kapsamında verilen haklardan yararlanması sağlanmalıdır.

Çaybaşı ilçe başkanı Sn. Ahmet ALTUN bizler iyi parti Çaybaşı ilçe başkanlığı olarak Çaybaşı belediyesine dilekçemizi geçtiğimizi gün vermiştik bugün ise dilekçenin cevabı iyi parti ilçe başkanlığına gelmiştir

7254 Sayılı Kanun “ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili önemli bir düzenleme yapılmış, ilimizin büyükşehir yapılmasıyla köyden mahalleye dönüşen yerlerin tekrar Kırsal Mahalle Statüsüne dönüşmesinin yolu açılmıştır.

 İyi parti Çaybaşı ilçe başkanı Sn. Ahmet ALTUN Yapılan bu değişiklikle Çaybaşı halkımızın yararına olacaktır Çaybaşı iyi parti ilçe başkanı olarak konunun takipçisi olacağım” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-