Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Başkan Akın, “YKS Süreci Sağlıklı Bir Şekilde Yönetilemedi”

Başkan Akın, “YKS Süreci Sağlıklı Bir Şekilde Yönetilemedi”
01 Temmuz 2020 - 15:31

CHP Gençlik Kolları Başkanı Gülsoy AKIN, bugün CHP Ünye İlçe Teşkilatında, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen YKS ve sınav yapılacak tarihe kadar alınan kararlar ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Sınav tarihi ile ilgili yaşanan sürecin öğrencileri etkilediğini ve sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilemediğini belirten AKIN, açıklamasında şunları ifade etti:

“Bilindiği üzere pandemi dönemi süresinde hayat durma noktasına gelmiş, eğitim öğretimde bu süreçten etkilenmiştir. Birçok kişinin hayatının etkileneceği yükseköğretim kurumları sınavı önce ertelenmiş daha sonra ise tarih değiştirilerek öğrencilerin tepkisi ile karşılaştırılmıştır. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilemediği açıkça görülmüştür. Çünkü öğrencilerin sınav stresinin yanına salgın stresinin de eklendiği göz ardı edilmiştir.

Bilindiği gibi bu ülkeyi gençlerimiz muasır medeniyetler seviyesine çıkarılacaktır. 18 yılda 15 kez eğitim sistemin bir önceki sistemden daha iyi olduğu vurgulanmıştır. Ancak gençlerimiz hayalleri ile oynandığı unutulmuştur. Yükseköğretim kurumları sınavı tarihinin değiştirilmesi ise gençlerimiz açısından bardağı taşıran son damla olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) öncesinde öğrencilere video konferans yöntemiyle görüşme yaptığı esnada öğrencilerin “oy moy yok, sandıkta görüşürüz” şeklinde protestosuyla karşı karşıya kalmış ve yaklaşık 300 binin üzerinde dislike almıştır. Ancak protestolar arttığında ise yorum sekmesi kapatılarak öğrencilerin sesi bir kez daha kesilmek istenmiştir. Ancak öğrenciler ise bu engellemelerin kendilerini yıldırmayacağını bir kez daha göstermiş ve twitter hesaplarından #oymoyyok heştek ile bu konuyu Türkiye’nin gündeminin birinci sırasına taşımayı başarmışlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapmış olduğu “ twitter, youtube, netfilix gibi mecralarının kaldırılmasının sosyal medyaya kısıtlamaların getirilmesine zemin hazırlanmalıdır.” Tarzında yapmış olduğu açıklamalar kendisine karşı gösterilen tepkilerin özellikle de gençliğin sesini kısmaya çalıştığının bariz göstergesidir.

Unutulmamalıdır ki gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Genç nüfusta işsizlik oranı 25,4 ile en yüksek seviyelerine ulaşmıştır. Bunu rakamlarla ifade etmek gerekirse yaklaşık olarak 3 milyona yakın işsiz gencimiz vardır. Artık gençlerimiz Türkiye’den ziyade yurtdışın da eğitimlerini devam ettirmek isteme de yurt dışına gidenler ise geri gelmemeyi tercih etmektedir. Bunun nedenin gelecek kaygısı olduğu malumumuzdur. Özgürlük alanlarının ihlal edildiğini düşünen, kendini mutlu hissetmeyen ve geleceğinden endişe duyan bir çok gencimiz bu yola başvurmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanının ilgilenmesi gereken konular bunlar iken kendisine yapılan eleştiriler üzerine yorum sekmesinin kapatılmasını takdirlerinize sunuyorum.

Bilinmelidir ki ne kadar engellemeler yapılırsa yapılsın bizlerin sesini kesemeyeceksiniz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Bütün ümidim gençliktedir” Sözü her an aklımızdadır. Ve bu ümidi asla boşa çıkarmayacağız” dedi.      

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-