Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BALIKÇI TEKNESİ ALABORA OLDU:ORDULU İKİ BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ

BALIKÇI TEKNESİ ALABORA OLDU:ORDULU İKİ BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ
10 Ekim 2020 - 15:09

Samatya sahili açıklarında balıkçı teknesi alabora olurken 2 kişi öldü, 11 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Valiklik, alabora olan tekneyle ilgili açıklama yaptı. Kurtarılan balıkçı ise acı gerçeği anlattı.

Olay, Fatih Samatya Sahili açıklarında sabah saatlerinde meydana geldi. İddiaya göre, Beykoz’dan yaklaşık 13 metrelik tekneyle avlanmak için denize açılan balıkçılar, Samatya Sahili açıklarında ağlarını denize attı.

Ağlarını çekmeye başladıkları sırada içinde 13 balıkçının bulunduğu tekne yan yattı. Haber verilmesi üzerine olay yerine Deniz Liman Şube Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler sevk edildi.

Yan yatan teknede bulunan balıkçılardan 12’si Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ve bölgedeki diğer balıkçılar tarafından kurtarıldı. Denize düşen kişi için arama başlatıldı. Yan yatan tekneden kurtarılanlar Yenikapı’da zabıta noktasına çıkartıldı.

2 kişi hayatını kaybetti
Kurtarılan 12 kişiden durumu ağır olan 1 balıkçı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen balıkçı hayatını kaybetti. Deniz polisi ve Sahil Güvenlik komutanlığı ekipleri, alabora olduğu bölgede uzun süre arama yaptı. Kayıp olan balıkçının bir süre sonra cansız bedeni bulundu. Zabıta noktasında bulunan görevliler, kazazedelere çay ikram etti. Teknenin sahilden yaklaşık 1 mil açıkta alabora olduğu öğrenildi.

“Balık fazlaydı. Kayıkta kaldırmadı”
İçerisinde 13 kişinin bulunduğu ve alabora olarak batan balıkçı teknesinde bulunan Abdullah Çelik yaşadıklarını anlattı. Çelik, “Balığı yakalamıştık ağa sarmıştık. En sonunda balık sıkıştırdığımız yerden içeri almaya çalıştık biraz balık fazlaydı. Kayıkta kaldırmadı, balıkta fazla olduğu için kayığı devirdi. Herkes panik içindeydi zaten kayığın altında kaldık. Herkes kendi imkanlarıyla çıktı iki kişi hariç. Onlar vefat ettiler Çetin ile Hasan. aşçı vardı o da ambardaydı. Onu 4 buçuk saat sonra kurtarıldı. Onlar buradalar şuan iyiler” diye konuştu.

Valilikten batan tekneye ilişkin açıklama
Olay yerine sevk edilen Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekiplerince arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştır.  Batan teknede bulunan 13 personelden 11’i kurtarılarak 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye sevk edilmiş, 2 personel ise hayatını kaybetmiştir.  

Başsağlığı mesajı
Konuya ilişkin adli ve idari işlem başlatılmıştır.  Hayatını kaybeden balıkçılarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve baş sağlığı, kazazedelerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. ” denildi.

Tekne kazasında hayatını kaybeden Hasan Candan ve Nedim Aktaş’ın evli ve Ordulu oldukları öğrenildi. Ayrıca, Candan’ın bir erkek çocuğu, Aktaş’ın da iki çocuğu var.

“Hiç anlamadığımız bir olay”
45 yaşındaki tekne kaptanı Ufuk Yar, “Hiç anlamadığımız bir olay. Sürekli yaptığımız bir şeydi ama hiçbirimiz anlayamadık. Yani o kıtal dediğimiz olay içeriye alırken zaten bu iş başımıza geldi. Hepimiz aynı yerdeydik. Hepimiz teknenin altında kaldık. Biz kurtulabildik, 2 arkadaşımızı kurtaramadık. Kıtalı basarken teknemiz bir anda alabora oldu. Alabora olunca da hepimiz tekneyle birlikte alabora olduk.” dedi.

“Balıkların fazla gelmesi olayı doğru diyebilirim”
Katan Yar, “Balıkların fazla gelmesi olayı doğru diyebilirim. Aslında fazlasından da değil, dengesiz olmasından dolayı. Hiçbir şey yoktu diyorum ya biz anlamadık bile. Kim ister ki 2 insanın canına kıymak, malını parçalamak. Sayı olarak normaldik. Teknenin alacağı kadar işte. Hepimiz teknenin altında kaldık. Allah bir güç verdi biz kendimizi kurtardık. Yardımcı botumuz vardı ona çıktık. Yarım saat yardım bekledik” şeklinde konuştu.

Ölen balıkçının kuzeni: Denizleri bilen biriydi ama bu sene bilemedi
Evli ve 2 çocuk babası Hasan Candan’ın İstanbul’da yaşayan kuzeni Hatice Candan, cenaze işlemleri için İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastane’sine geldi. Gözyaşları içinde olayı anlatan Hatice Candan, “Kuzenim 20 yıldan fazladır bu işi yapıyor. Ekmeğini kazanmak için denizlere açılıyor. Dayımın oğlu aradı beni sabah 06.45 gibi. Çok korktum tek yaşadığım için. Yenikapı’ya gitmemi söyledi. ‘Ne oldu?’ dedim. ‘Amcamın oğlu ölmüş, tekne devrilmiş’ dedi bana. Buraya geldim polis arkadaşlardan bilgi aldım. 2 kişinin getirildiğini öğrendim. Ailesi Ordu’da yaşıyor. Amcamlar şimdi Ordu’dan buraya geliyor. Ben İstanbul’da olduğum için ben geldim ilk olarak. Çok kötü bir durum. Mesleği buydu kaç senedir yapıyor. Denizleri bilen biriydi ama bu sene bilemedi” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-