Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAL HASADINDA SONA GELİNDİ

BAL HASADINDA SONA GELİNDİ
05 Eylül 2020 - 10:41

İlkbaharda yaylalara göç eden Ordulu arıcıların aylar boyunca memleketlerinden uzak emek verdikleri bal üretimi sonrasındaki hasat işleri tüm hızıyla sürüyor.

Bal hasadında sona gelindiğini belirten Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi; “Yayla çiçek balında hasat devam ediyor. Artık sonuna geldik. Bundan sonra pazarlama boyutuna geçilecek. Ürünlerimizin değerine ulaşmasını istiyoruz.” dedi.

Balın emanete verilmesinin fiyatları düşürdüğünü aktaran Çiftçi; “Fındıkta olduğu gibi maalesef balda da emanet olayı var. Balın fiyatı belirlenmeden emanete veriliyor.” diye konuştu.

“Balı emanete vermeyin”

Çiftçi, sözlerine şöyle devam etti; “Bal manavları da fiyatlar belirlenmeden verildiği için bu balı arıcılarımızın aleyhine kullanıyorlar. Bal manavları, stoklarını yaptıkları için balın fiyatını düşük tutuyorlar. Arıcılarımızla yaptığımız istişarelerde balı emanete vermemelerini belirtiyoruz. Göreve geldiğimiz 2017 yılından bu yana bal fiyatlarımız her yıl yüzde 20 oranında arttı. 2020 yılında da arıcılarımızı bilgilendirdik ve fiyatın artması için çalıştık. Bizi dinlemeyen bazı üreticiler balını emanete verecek camiaya zarar veriyorlar. Balın pazarlama boyutu farklı. Üreticilerimiz, 8 aydan bu yana ürünlerini en iyi şekilde üretmek için uğraşıyorlar. 15-20 gün daha sabredebilselerdi, balın fiyatı istediğimiz yerlere çıkabilirdi. Ama fiyatlar çok istediğimiz yerde değil. Bu camia olarak bizi üzüyor. Bir nevi son 3 yılda yaptığımız çalışmalar boşa gitmiş oluyor. Amaç üreticilerimizin kazanması. Balı bir lira bile yüksek fiyata satabilsek, Ordu arıcısı 18 bin ton bal üretiyor, 1 lira da 18 milyon liranın Ordu’ya gelmesi demek.”

“Arıcılarımız sabretmeli”

Çiftçi; “Balı 20 liraya satmayı hedefliyorduk. Şuan için bu fiyatların biraz altındayız. Ama balımızı hedeflediğimiz fiyatlara satmak istiyoruz. Burada arıcılara çok iş düşüyor. Biraz sabretmek gerekiyor. Acele etmemek lazım. Arıcılarımız Ordu’ya bir ay geç gelsin ama en azından ürünümüzü hak ettiğimiz değere satabilelim.” dedi.

Bal rekoltesini geçen yıla göre yüzde 25 fazla beklemelerine rağmen beklenenin olmadığını aktaran Çiftçi, Hakkari, Kars, Van bölgelerinde daha az bal hasadı olduğu için rekoltenin geçen yıl ile aynı olduğunu söyledi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-