Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Bakırcılar Arastası ve Kadılar Yokuşu’nda Sizler İçin Kısa Bir Gezinti

Bakırcılar Arastası ve Kadılar Yokuşu’nda Sizler İçin Kısa Bir Gezinti
06 Mart 2016 - 5:17

 

FBRT

Ünye’nin cehresindeki değişim ve gelişim her zaman olduğu gibi yine devam ediyor. Bu değişimlerden bir tanesi de Kültür Yolu Projesi kapsamında bulunan Bakırcılar Arastası ve Kadılar Yokuşu’nda yapılan çalışmalar. İlk olarak Bakırcılar Arastası yapılan çalışmalar ile yeni bir görünüme kavuştu. Kadılar Yokuşu’ndaki çalışmalar ise oranın gezilebilir bir yer oluğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Ünye’de Kültür Yolu projesi kapsamında Bakırcılar Arastası ve Kadılar Yokuşu yeni bir görünüm kazandı. Bu çalışmalar kapsamında Ünye’de Kazancılar Caddesi’nde bulunan tarihi Bakırcılar Arastası’nda, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nce sürdürülen sokak iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Geçmişte Ünye ve civarının önemli alışveriş merkezlerinden biri olan ve halen otantik eşyaların satıldığı dükkânların bulunduğu Bakırcılar Arastası, yapılan 1. etap sokak iyileştirme çalışmaları sonunda tarihi dokusuna kavuşturuldu. İlimizin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkarak, bu mirasları gelecek nesillere aktarma konusunda çalışmalarına devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve turistik potansiyeli olan Bakırcılar Arastası’nda 11 adet binayı eski Ünye evlerinin tarihi dokusuna uygun olarak yeniledi. Binaların dış cephelerinde mantolama, sıva ve boya işleri yapıldı. Pencerelere ahşap söve takıldı. Dükkân katlarında ise ahşap kaplama ve özel taşlarla dekoratif sıvama yapıldı. Son olarak cadde zemini de granit küp taşlarla dekoratif bir şekilde döşenerek vatandaşların hizmetine açıldı. Yapılan çalışma ile unutulmaya yüz tutan bakırcılığın son yıllarda ön plana çıkarılarak korunması, tarihi dokuya sahip çıkılması ve caddeye nostaljik bir görünüm kazandırılarak turizm faaliyetlerine destek sağlanması amaçlanıyor. Bakırcılar Arastasının ardından Kadılar Yokuşu’ndaki çalışmaların startı verildi. Bu kapsamda Ünye’nin önemli tarihi değerlerinden Kadılar Yokuşu’nda, altyapı çalışmalarının ardından granit küp taş döşeme çalışmalarının ardından ağaçlandırma çalışmaları manolya ağacı dikim çalışmaları yapıldı. Ayrıca Kadılar Yokuşu’nun aydınlatma çalışmaları da yapılarak eski haline kıyasla çok güzel bir görünüm kazandı.

Biz de sizin için Bakırcılar Arastası ve Kadılar Yokuşu’nda bir gezinti yaptık. Yapmış oluğumuz bu gezinti özellikle şehir dışında olan hemşehrilerimiz için yaptık. İyi seyirler…

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-